Yahoo 4,83 milyar dolara kısmen satılıyor

ABD’nin en büyük kablosuz telekomünikasyon servis sağlayıcısı Verizon, Yahoo için teklif verdi


ABD’nin en büyük kablosuz telekomünikasyon servis sağlayıcısı Verizon, Yahoo'nun internet portalı hizmetlerini 4,83 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor.

Bir dönem internete damga vurmuş olan Yahoo, kısmen Verizon bünyesine giriyor. Bugün açıklanan satış, Verizon’un son iki yıldaki eski internet yıldızlarına yönelik satın almalarının bir diğeri. Verizon geçen yıl AOL’i 4,4 milyar dolara satın almıştı.

CBS’in haberine göre Verizon, 5 ay süren açık artırmayı kazanmayı başardı. Yapılan açıklamaya göre Yahoo varlıkları AOL ile entegre edilecek.

Son 8 yılda Yahoo Inc.’in gelirlerindeki azalış dolayısıyla hissedarları, bazı hizmetlerle yolların ayrılması konusunda baskı yapıyordu. Bu kapsamda Yahoo Inc., e-posta servisi, haber, finans, spor sayfaları ve reklamlama araçlarıyla yollarını ayırıyor.

Verizon anlaşma kapsamında, Yahoo’nun nakit varlıklarını, Alibaba’daki hisselerini, Yahoo Japonya hisselerini, bazı ufak yatırımlarını ise almıyor.

Bu sabah itibariyle Yahoo’nun NASDAQ Borsası’ndaki piyasa değeri yaklaşık 38 milyar dolar seviyesinde.

Yahoo; Huffington Post, Engadget, Autoblog ve Techcrunch markalarının sahibi AOL’e bağlı olarak faaliyetlerine devam edecek.

Yorumlar:

Yorum Yaz