Trump'un bir sözüyle Amazon'un 75 milyar dolar eridi

ABD Başkanı Donald Trump, vergi vermemek ve diğer perakendecilerin işini zorlaştırmakla eleştirdiği Amazon'un piyasada değerini 75 milyar dolar düşürdü.


Türkiye'de de büyük yatırımlar planlayan dünyanın en büyük internet perakendecisi Amazon, paskalya sonrası açılan piyasalar ve ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamaları nedeniyle zor günler yaşıyor.

Donald Trump, vergi vermemek ve diğer perakendecilerin işini zorlaştırmakla eleştirdiği Amazon'a bu kez de kargo hizmetleri üzerinden vurdu ve ABD Posta Servisi'ni zarara soktuğunu belirtti. Amazon'un piyasa değeri bir haftada 75 milyar dolar eridi. Sadece dünkü kayıp 45 milyar dolara ulaştı

Donald Trump, daha önce de hedefine aldığı Amazon'a yönelik eleştiri oklarını fırlatmaya devam ederken bu kez gündemine ABD Posta Servisi USPS ile gönderdiği koli ücretlerini gündemine aldı.

Trump, ABD'li posta servisinin Amazon nedeniyle kayıpta olduğunu tekrar vurgulayarak “Sadece ahmaklar, ya da daha kötüleri, para kaybeden Post Office'in Amazon ile para kazandığını söylüyor. SERVET KAYBEDİYORLAR, ve bu değişecek. ” dedi.

Trump aynı iletide, vergisini tamamen ödeyen perakendecilerin tüm ülke çapında kepenk indirdiğini de sözlerine ekledi.

Amazon hisseleri bu mesaj sonrası günü yüzde 5.9 kayıpla kapatarak 1362 dolar seviyesine dek indi. Böylelikle şirketin piyasa değeri de 45 milyar dolar azalmış oldu.

Amazon, konuyla ilgili yorum yapmazken Trump, koli ücretlerinin artması durumunda Amazon'un kargo maliyetlerinin senelik 2.6 milyar dolar yükseleceğini iddia ediyor. (NTV)

Yorumlar:

Yorum Yaz