Uzayda iki kadın ilk kez birlikte yürüyecek

Tarihte ilk kez iki kadın astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan dışarı çıkarak geçen yaz yerleştirilen pilleri değiştirecek. 7 saatlik uzay yürüyüşü sırasında karadan desteği de yine kadınlar verecek.


Amerikan Havacılık Ve Uzay Dairesi (NASA) astronotları Anne Mcclain ile Christina Koch tarihi uzay yürüyüşünü çıkacak. Böylece ilk kez uzayda sadece iki kadın ilk kez birlikte yürümüş olacak. İkilinin, 29 Mart Cuma günü hareket etmesi bekleniyor.

İki kadın astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan dışarı çıkarak geçen yaz yerleştirilen pilleri değiştirecek. 7 saatlik uzay yürüyüşü sırasında karadan desteği de yine kadınlar verecek.

NASA'nın Teksas eyaletindeki Johnson Uzay Üssü'nden uçuş kontrol direktörü Mary Lawrence ve Kristen Facciol, uzaydaki iki kadın astronatı yönlendirecek.Rus kozmonot Velentina Tereshkova, 1963 yılında uzaya giden ilk kadın olmuştu. Savıtskaya, 1984 yılında uzay yürüyüşü yapan ilk kadın olarak tarihe geçmişti.

NASA verilerine göre bakım, onarım, yeni teçhizat denemesi ve bilimsel deneyler için 1998'den beri Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 213 uzay yürüyüşü gerçekleşti. Şuana kadar uzaya gönderilen 500'den fazla kişi içinde kadınların oranı yüzde 11'den az. (EMK) 

Bugüne dek uzaya gönderilen 500'den fazla kişi içinde kadınların oranı yüzde 11'daha az.

Yorumlar:

Yorum Yaz