İngiltere'de kadın ve erkek bankacılar arasında uçurum büyüyor

İngiltere’de yatırım bankacılığında çalışan kadınların erkek çalışanların yüzde 56'sı kadar kazandıkları belirlendi.


Son yapılan araştırma, Ingiltere’de yatırım bankacılığı alanında çalışan kadınların ücretlerinin, erkek meslekdaşlarının aldığı ücretin ancak  yüzde 56'sı  kadar olduğunu oratya koydu.

10 büyük bankanın paylaştığı veriler, Nisan 2020 itibariyle yaırım bankacılığı alanında istihdam edilen erkek ve kadın çalışanlar arasında saatlik ücret farkinin yuzde 44,5 olduğunu gosterdi. Kadınlar, saatte erkeklerin kazandığı her 1 pounda karşı 56 peni kazanıyor.

Bloomberg'un haberine gore, bankalar arasında en büyük  fark yuzde 54,4 ile HSBC’de bulunuyor. Ayni zamanda HSBC’de en çok ücret alan kesimin sadece yuzde 9’u kadınlardan oluşuyor. Bu da onu diğer bankalar arasında bu alanda en kötü performans sergileyen banka yapıyor. 

Ingiltere'de 2017 itibariyle bankalarda cinsiyetler arası maaş farklarını açıklamak zorunlu hale gelmişti.

Bankalar, cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek için yürüttükleri projelerle kadın çalışanlarını destekleme yönünde adım atsalar da ücretler arasindaki büyük fark; daha gidilecek uzun bir yol olduğunu gösteriyor.

AB GENELINDE KADIN ÇALIŞANLARIN SAATLİK ÜCRETLERİ ERKEKLERDEN YÜZDE 14 DAHA AZ

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan Avrupa Birliği İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) araştırması da  birlik üyesi ülkelerin tümünde, iş pazarında kadınlara yönelik eşitsizliğin devam ettiğini gösterdi. Araştırmaya göre AB genelinde kadın çalışanların saatlik ücretleri, erkeklere kıyasla yüzde 14,1 daha az.

2019 yılı rakamlarına göre Estonya'da cinsiyete dayalı ücret farkı yüzde 21,7, Litvanya'da yüzde 21,2, Avusturya'da yüzde 19,9, Almanya'da ise yüzde 19,1 olarak saptandı.

Kadın ve erkek çalışanlar arasındaki ücret dengesizliğinin en az olduğu ülkeler sıralamasında ise, Lüksemburg, Romanya, İtalya, Belçika ve Slovenya ilk beş sırada. Lüksemburg, yüzde 1,3'lük ücret farkı ile AB üyeleri arasında en iyi durumdaki ülke. (KAZETE HABER MERKEZİ)

Yorumlar:

Yorum Yaz