Saray'dan ikinci tasarruf önerisi: Mangoyu kurutup saklayın

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan'ın mutfakta tasarruf için "Mangoyu kurutup saklayın" önerisine tepki yağdı. Emine Erdoğan daha önce de "porsiyonlarımızı küçültelim" çağrısında bulunmuştu.


Bir dergi için röportaj veren Emine Erdoğan, mutfakta tasarruf için "Mangoyu kurutup saklanması" önerisinde bulundu. AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Hanım, geçtiğimiz aylarda da gıda tasarrufu için halka "porsiyonlarımızı küçültelim" çağrısı .yapmıştı.

Sosyal medyada tepki çeken röprotaja CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da tepki gösterdi.

Tanal, "60 yaşındayım. Mango nasıl bir yiyecektir? Nasıl yenilir? Bugüne kadar daha yemedim. Milletin yüzde 99 mango yediğini ve bildiğini sanmıyorum. Günaydın Türkiye’m, mangoyu merak ediyorum, ya siz? Saray böyle bir şey! Öğrenciler barınacak yurt bulamıyor, birileri mango kurutmayı öneriyor" paylaşımı yaptı.

HAZİRAN AYINDA DA PORSİYONLARIMIZI KÜÇÜLTELİM" ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Emine Erdoğan, 30 Haziran'da  Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık Kampanyası'nın birinci yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, “Bir yandan iklim değişikliği ile mücadele ediyoruz. Bir yandan iklim değişikliğinde büyük payı olan gıda israfına tüm dünya olarak devam ediyoruz. Yemek sektörünün büyük bir endüstri olması insanları büyük bir pazarın hedefi haline getirdi. Yeme-içme adabı maalesef yok oldu. Yemek yeme hazcılık özdeş hale geldi. Ruhunu doyuramayan insanın midesi onun fıtratını da yok eden bir kara delik oldu. Televizyon reklamlarında eline yüzüne çikolata bulaşmış insanların halleri bir mutluluk anı olarak lanse ediliyor. Filmlerde, dizilerde birbirlerine yiyecek fırlatarak eğlenen insanların görüntüleri vicdanlara dokunuyor. Sadece ülkemizde değil tüm toplumlarda yemek kültürün en önde gelen unsurlarından biridir” demişti.

Yorumlar:

Yorum Yaz