BM: Taliban kız çocuklarının okula gitmesine izin verecek

UNICEF, Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'ın kısa süre içerisinde kız çocuklarının eğitime katılımına izin vereceğini ileri sürdü. Açıklamanın bir-iki ay içerisinde gelebileceği duyuruldu.


Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'ın, kısa sürede ülkenin her yerinde kız çocuklarının orta dereceli okullara gitmesine izin verme konusunda açıklama yapacağı öne sürüldü.

BİR-İKİ AYA YAYINLANACAK

Afganistan'ın başkenti Kabil'i geçen hafta ziyaret eden Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Genel Müdür Yardımcısı Omar Abdi, Birleşmiş Milletler (BM) merkezinde basın mensuplarına açıklama yaptı.

Abdi, ülkenin 34 vilayetinin beşinde; Belh, Cüzcan, Samangan, Kunduz ve Uruzgan'da, Taliban'ın kız çocuklarının ortaokula devam etmesine izin verdiğini söyledi. Taliban'ın Eğitim Bakanı'nın kendisine, tüm kızların eğitimlerine altıncı sınıftan sonraya devam etmelerine izin verecek bir 'çerçeve' üzerinde çalıştıklarını ve bunun 'bir ile iki ay arasında' yayınlanacağını söylediğini aktaran Abdi, milyonlarca kız çocuğunun eğitimden uzak kaldığını belirtti.

MİLYONLARCA ÇOCUK OKULA GİDEMİYOR

Abdi, her toplantıda Taliban'a 'kızların öğrenimlerini sürdürmelerine izin vermesi' için baskı yaptığını belirterek son yirmi yılda 4 milyon kız çocuğu da dahil olmak üzere her seviyede yaklaşık 10 milyon çocuğun eğitimine devam ettiğini ve son on yılda okulların sayısının 6 binden 18 bine çıktığını söyledi.

Ancak mevcut ilerlemeye rağmen 2,6 milyonu kız çocuğu olmak üzere 4,2 milyon Afgan çocuğun okula gitmediğini aktaran Abdi, "Son yirmi yılın eğitim kazanımları güçlendirilmeli ve geri alınmamalı" dedi. (AA)

Yorumlar:

Yorum Yaz