Türkiye için kara para konusunda 'gri liste' gündemde

Küresel finansman gözlemcisi FATF'ın Türkiye'yi kara para aklama ve terörün finansmanı konusunda 'gri listeye' koyabileceği belirtildi.


Mali Eylem Görev Gücü (FATF), BM tarafından belirlenen terör gruplarına karşı eylem de dahil olmak üzere finansal terörizme karşı adım atmakta başarısız olduktan sonra Pakistan'ı daha önce gri listesinde tutmuştu.


Bir rapora göre, Türkiye'nin terörün finansmanı ve kara para aklama ile mücadelede başarısız olduğu bildirildiği için Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından "gri listeye" alınabilir .

Financial Times, küresel finans gözlemcisinin Türkiye'yi "gri listeye" koyma kararını onaylayabileceğini bildirdi .

Londra merkezli gazete, Türkiye'nin listedeki 22 ülkeye daha katılabileceğini ve bunun Erdoğan rejiminin ülkeye uluslararası yatırımları artırma kabiliyetini etkilemesi muhtemel olduğunu bildirdi . Ülkenin para birimi Lira, ekonomik krizin ortasında dolar karşısında tarihi bir düşüş yaşadı.

Raporda, Türkiye'nin iki yıl önce FATF tarafından " uyarıldığı" belirtildi . Mali kuruluş, Türkiye'nin "kara para aklama ve terörün finansmanından kaynaklanan riskleri" anlasa da "ciddi eksiklikler" bulduğunu açıklamıştı.

Raporda, FATF yetkililerinin Perşembe günü Paris'te Türkiye'yi listeye almak için harekete geçebileceği iddia edildi. Haziran ayında, FATF Pakistan'ı "gri listede" tutmaya karar vermişti , oysa İmran Han hükümeti, organın listeden çıkmasını sağlamak için organ tarafından iletilen 27 noktadan 26'sını uyguladığını iddia etmişti.

FATF, Pakistan'ın "önemli ilerleme" kaydettiğini, ancak finansal terörizm planının hala " BM tarafından belirlenen terör gruplarının üst düzey liderleri ve komutanlarının soruşturulması ve kovuşturulması" ile uygulanması gerektiğini de sözlerine ekledi .
Pakistan hükümeti Terörle Mücadele Finansmanı (CTF) ve Kara Para Aklamanın Önlenmesi (AML) ile ilgili yasaları kabul etmişti, ancak FATF Pakistan'ın BM listesindeki terör gruplarına karşı eylemsizliği konusundaki endişelerini dile getirmişti.

FATF'in gri listesinde Yemen, Güney Sudan, Suriye, Fas, Arnavutluk, Zimbabve, Kamboçya, Barbados, Cayman Adaları, Filipinler de dahil olmak üzere 22 ülke var.
(Ajanslar)
 

Yorumlar:

Yorum Yaz