Afganistan'da kadın hakları savunucusu öldürüldü

29 yaşındaki Frozan Safi'nin, Taliban'ın iktidara gelmesinden bu yana öldürülen ilk kadın hakları savunucusu olduğuna inanılıyor.


Kuzey Afganistan'da vurularak öldürülen 29 yaşındak aktivist ve ekonomi hocası olan Frozan Safi, Taliban'ın neredeyse üç ay önce iktidara gelmesinden bu yana katledilen ilk kadın hakları savunucusu olduğu kaydedildi.

Frozan Safi'nin cesedi, 20 Ekim'de kaybolduktan sonra Mezar-ı Şerif kentindeki bir morgda teşhis edildi. “Onu kıyafetlerinden tanıdık. Mermiler yüzünü mahvetmişti” dedi

Safi'nin doktor olan kız kardeşi Rita."Her yerinde, kafasında, kalbinde, göğsünde, böbreklerinde ve bacaklarında sayılamayacak kadar çok kurşun yarası vardı." Rita, nişan yüzüğü ve çantasının çalındığını ekledi.

Taliban'ın öldürdüğü diğer kadınlar

Doktor Meraj Faroqi, Perşembe günü Taliban güvenlik güçlerinin vurularak öldürülen iki kimliği belirsiz kadının cesetlerini Belh eyalet hastanesine getirdiğini söyledi. Taliban'ın Belh ilindeki enformasyon ve kültürel işler müdürü Zabihullah Noorani, mezar-ı Şerif'teki bir evde iki adamın cesetlerinin yanında bulunduklarını söyledi ve "kişisel bir kan davasının" kurbanı olabileceklerini öne sürdü. . Polisin olayla ilgili soruşturma başlattığını söyledi.

Ölümler, önceki hükümetle bağlantılı insanların misilleme olarak öldürülmesinin bir cezasızlık ve kafa karışıklığı atmosferini beslediği Taliban kontrolündeki Afganistan'daki yaygın korku duygusunun altını çiziyor.

Afganistan'ın daralan ufku: 'Kadınlar her şeyin bittiğini hissediyor'

Ağustos ortasından bu yana kadınlar, haklarının iade edilmesini ve korunmasını talep ederek Taliban'a karşı ülke çapında düzenli protestolar düzenlediler. Afganistan'da kadın haklarının daha da küçülmediği neredeyse bir gün geçmiyor. Kızların ortaokula gitmeleri fiilen yasak , yeni hükümet tamamen erkek ve kadınların çoğu spor ve çalışmadan men edildi.

Perşembe günü İnsan Hakları İzleme Örgütü , Taliban kurallarının çoğu kadının ülkede yardım görevlisi olarak çalışmasını yasakladığını ve yaklaşan bir insani felaketi hızlandırdığını söyledi.

Aktivistler , kadın gruplarına sızmak ve onları korkutmak için mükemmel yöntemler geliştiren Taliban tarafından avlandıklarını söylüyorlar .

Geçen ayın sonuna doğru, Frozan isimsiz bir numaradan bir hak savunucusu olarak yaptığı işe dair kanıt toplamasını ve güvenli bir eve gitmesini söyleyen bir telefon aldı.

Bu ona mantıklı geldi: Frozan, Almanya'ya sığınma talebinin devam ettiğine inanıyordu. Rita, üniversite diploması da dahil olmak üzere bazı belgeleri bir çantaya doldurduğunu, kafasına siyah beyaz bir fular attığını ve evden ayrıldığını söyledi.

Parmağını Taliban'a doğrultmaktan çekiniyordu. Rita, "Onu kimin öldürdüğünü bilmiyoruz," dedi.

Kız kardeşlerin 66 yaşındaki babası Abdul Rahman Safi, Frozan'ın cesedinin şehirden uzak olmayan bir çukurda bulunduğunu ve hastane çalışanları tarafından kimliği belirsiz olarak kaydedildiğini söyledi.

Güvenlik endişeleri nedeniyle Guardian'a yalnızca bir isim kullanarak konuşan başka bir protesto organizatörü olan Zahra, Mazar-i-Sharif'te Taliban yönetimine karşı düzenlenen en son protestoda Frozan'la birlikte olduğunu söyledi. Zahra "WhatsApp'ım hacklendi. Artık sosyal medyaya girmeye cesaret edemem” dedi
 .
(Zahra Nader- Amie Ferris-Rotman/ Theguardian)

Yorumlar:

Yorum Yaz