İpek Er'i cinsel saldırı sonucu intihara sürükleyen uzman çavuşa 10 yıl hapis

İpek Er'e cinsel saldırıda bulunan ve ölümüne neden olan Uzman Çavuş Musa Orhan ile ilgili mahkeme kararını verdi.


Siirt’te 18 yaşındaki İpek Er’i nitelikli cinsel saldırıya maruz bırakarak intihara sürükleyen ve olayın basına yansıması üzerine ordu ile ilişkisi kesilen Uzman Çavuş Musa Orhan’ın 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan yargılandığı davada, bugün karar verildi ve. eski uzman çavuş 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Batman’da 16 Temmuz’da intihar girişiminde bulunan İpek Er, 18 Ağustos’ta yaşamını yitirmişti. 18 yaşındaki İpek Er, mektubunda Musa Orhan’ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu anlatmıştı.

Bunun üzerine tutuklanan Orhan, 25 Ağustos’ta tahliye edilmişti. Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde eylül ayında görülen son duruşmada, mahkeme sanığın tutuklanması taleplerini yine reddetmişti.

İpek Er’in ailesi ve avukatları, yargının cezasızlık politikalarına karşı tüm kadın ve insan hakları savunucularını, bugün saat 9.15’te başlayacak karar duruşmasına davet etti.

10 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Orhan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'nden (SEGBİS) katıldı. Sanık avukatı ile maktul İpek Er'in annesi Hikmet ve babası Fuat Er ile avukatları salonda hazır bulundu. Savcının önceki duruşmadaki mütalaasına tekrar ettiği duruşmada, avukatların mütalaaya ilişkin beyanları alındı.

Sanık avukatı, Musa Orhan'ın beraatini talep etti. Musa Orhan da Er'in ölümü için üzgün olduğunu söyledi. İstinat edilen suçları reddeden Orhan, beraatini istedi. Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, tutuklama talebini reddederek, cinsel saldırı suçundan Orhan'a 10 yıl hapis cezası verdi. Heyet, Orhan hakkında adli kontrol kararı ile yurt dışına çıkış yasağı getirildiğini de açıkladı.

ER'İN ANNE BABASI FENALAŞTI

Bu arada, duruşmada, avukat tarafından İpek Er'in yazdığı mektubun okunması sırasında maktulün anne ve babası fenalaştı.

Saldırgan Musa Orhan'a verilen cezayı yetersiz bulan kadın örgütleri adliye önünde yaptıkları açıklamayla mahkemenin kararına tepki gösterdi. sanğa İpek Er'i ölüme sürüklemekten de ceza verilmesi gerektiğini saundular.

İpek Er'in ailesinin avukatları ise  yerel mahkemenin kararına İstinaf mahkemesi'ne götüreckelerini açıkladılar. (kazete haber merkezi)

Yorumlar:

Yorum Yaz