Şili'de de eşcinsel evliliklere izin çıktı

Şili'de eşcinsel evliliğe izin veren yasa onayladı. Dün parlamento tarafından ezici bir çoğunlukla onaylanan yasa, eşcinsel çiftlerin çocukları evlat edinmesine de olanak tanıyor. Şili eşcinsel evliliği yasallaştıran yedinci ülke oldu.


 

Şili’de eşcinsel evliliğe izin veren yasa onayladı. Dün parlamento tarafından ezici bir çoğunlukla onaylanan yasa, eşcinsel çiftlerin çocukları evlat edinmesine de olanak tanıyor. Ayrıca, evli trans bireylerin cinsiyetlerinin yasal olarak tanınmasını istiyorlarsa boşanmaları şartını da ortadan kaldırıyor.

Seçim sürecinde olan Şili’de tasarı, Başkan Sebastián Piñera tarafından da desteklendi. Ancak muhafazakar koalisyonunun üyeleri tarafından eleştirildi. Muhafazakar aday Kast, daha önce toplumun en iyi heteroseksüel çiftlerle devam edebileceğini ifade etmişti. Solcu aday ve eski öğrenci lideri Boric ise tasarıyı destekliyor.

“Evlilik eşitliği bir güneş ışığı, bir parça umut”

Guardian’daki habere göre eşcinsel hakları örgütü Iguales’in direktörü Isabel Amor, ülkedeki LGBTQ+ topluluğunun Kast başkanlığı tehdidiyle “çok kırılgan bir duygusal durumda” olduğunu söylerken “Evlilik eşitliği bir güneş ışığı, bir parça umut” dedi.

Şili’deki LGBT topluluğu, 2017’den beri Kongre tarafından durdurulan yasa için uzun süredir baskı yapıyor.

Şili, Kosta Rika, Arjantin, Uruguay, Brezilya, Kolombiya ve Ekvador’a katılarak Latin Amerika’da eşcinsel evliliği yasallaştıran yedinci ülke oldu. Meksika’da ise 24 eyalette evlilik eşitliği varken, diğer 8 eyalette eşcinsel çiftler evlenebiliyor ancak mahkeme kararına ihtiyaçları var.

Yorumlar:

Yorum Yaz