HDP'li Pervin Buldan'a 'hakime parmak salladı' soruşturması

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eşgenel Başkanı Pervin Buldan hakkında "hakaret içerikli söz ve davranışlar" gerekçesiyle soruşturma başlattı.


İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan hakkında Deniz Poyraz'ın bugün görülen davasında mahkeme heyetine yönelik "hakaret içerikli söz ve davranışlar" gerekçesiyle soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada "29 Aralık 2021'de İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmekte olan davanın duruşması sırasında HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan hakkında mahkeme heyetine yönelik hakaret içerikli söz ve davranışları nedeniyle soruşturma başlatılmıştır. Söz konusu duruşmada izinsiz görüntü kaydı yapan ve nakleden kişiler hakkında da ayrıca soruşturmaya başlanılmıştır." ifadeleri yer aldı. 

HDP İzmir İl binasına 17 Haziran'da silahlı saldırı gerçekleştiren ve Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün İzmir Bayraklı Adliyesinde görülmeye başlandı. Sanık Onur Gencer'in kimlik tespitinde eğitim durumu sorulurken HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Menbic'de eğitildi” ifadelerini kullandı. Buldan, Mahkeme Başkanı'na “Kimlerle görüştü, kimlerle konuştu? Bu kadar sakin soru soramazsınız, kimlik tespiti yaparken sakin olamazsınız. Bu adam IŞİD'den eğitim aldı. Katildir” diye seslendi. Sanık Onur Gecer’in tutukluluk halinin devamına karar verilirken, duruşma 24 Ocak tarihine ertelendi. (KAZETE)

Yorumlar:

Yorum Yaz