Hindistan'da Müslüman kadınlar 'satışa çıkarıldı'

Hindistan'da Müslüman azınlık son günlerde saldırılarla karşı karşıya. Müslüman kadınlar, bir kez daha sahte bir uygulamadaki açık artırmayla "satışa çıkarıldı."


Yazılım sitesi GitHub'daki "Bulli Bai" adlı uygulama, yüzden fazla kadının fotoğraflarıyla birlikte 1 Ocak'ta yayımlandı.

otoğrafı kullanılan kadınlar olaya tepki gösterdi. Gazeteci İsmet Ara uygulamadan bir fotoğraf paylaşıp, "yeni yıla korku ve iğrenme duygusuyla başlamanın çok üzücü olduğunu" söyledi. Polise şikayette bulunan Ara, fotoğrafının üzerinde oynandığını bildirdi.

Bir başka gazeteci Kurretülayn Rehbar da kurbanlardan biri. Rehbar, hem kendi hem de başka kadınların fotoğrafını gördüğü için çok kötü hissettiğini ifade etti.

Popüler radyo programcısı Sayema da uygulamanın, "Hindistan'ın sorunlu adalet sisteminin bir yansıması" olduğunu savundu. Sayema, ülkenin kadınlar için gittikçe güvensiz bir hale geldiğini belirtti.

Öte yandan GitHub uygulamayı kaldırırken, Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Ashwini Vaishnaw, soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Twitter da uygulamanın bağlantılarını paylaşan bir hesabı askıya aldı.

 

Bir şüpheli yakalandı

AA'nın haberine göre, Hindistan'da çok sayıda Müslüman kadının adının bir uygulamanın "açık artırma" listesinde izinsiz yer almasının arkasında olduğu tahmin edilen kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Hükümet yetkililerinin verdiği bilgilere göre, polis, çevrim içi sahte "açık artırma" yoluyla Müslüman kadınların isimlerinin kullanılmasından sorumlu olduğu iddia edilen kişiyi gözaltına aldı.

Hindistan'ın Maharashtra eyaleti Teknoloji Bakanı Satej Patil, yaptığı açıklamada, Mumbai siber suçlar birimine bağlı polislerin komşu Karnataka eyaletinin Bengaluru şehrinde 21 yaşındaki mühendislik öğrencisini gözaltına aldığını belirtti.

 

Daha önce "Sulli Deals" vardı

Ülkede aralarında gazeteci ve sanatçıların da olduğu 80'den fazla kadının fotoğrafı, temmuzda benzer bir uygulamada paylaşılmıştı. "Sulli Deals" adlı uygulama tepkiler üzerine kaldırılmış ve polis konuyla ilgili soruşturma başlatmıştı. Öte yandan şimdiye kadar herhangi bir tutuklama yapılmadı.

 

Okulda başörtüsü sorunu

Hindistan'ın Karnataka eyaletine bağlı Udupi'deki bir lisedeyse başörtüsü takan 6 öğrencinin derse girmesine izin verilmedi. Öğrenciler, müdürün kendilerini engellediğini söyledi:

"Başörtüsü takmaya başlamadan önce her şey yolundaydı. Fakat şimdi bu şekilde ayrımcılığa maruz kalıyoruz ve sınıfa giremiyoruz."

Kızlar ayrıca Urduca, Arapça ve Pira (bölgedeki Müslümanların konuştuğu bir dil) dillerinin konuşulmasına izin verilmediğini öne sürdü.

Okul müdürü Rudra Gowda, öğrencilerin okul binasında başörtüsü takabileceğini ancak sınıfta buna izin verilmediğini söyledi. Gowad sınıflarda bir örnek olma kuralını gerekçe gösterdi. Okul yönetimi, velilerle yakın zamanda görüşüleceğini açıkladı. (AA)

"Bulli", Hindistan'da Müslüman kadınları işaret eden argo bir ifade 

Yorumlar:

Yorum Yaz