Hizbullah sanıkları gözaltında

Tahliye edilen Hizbullah sanıklarından Hacı İnan, oğlu ve İlyas Kutluman gözaltına alındı. Gözaltı sayısı 5 e ulaştı.


102. madde ile tahliye edilen Hizbullah liderlerinden Hacı İnan, oğlu ve İlyas Kutluman polis tarafından gözaltına alındı.

Tutukluluk süresini kısıtlayan CMK nın 102. Maddesi gereğince tahliye edildikten sonra denetimli serbestlik
yasasına uymayan Hizbullah ın askeri kanat sorumlusu Hacı İnan İstanbul da gözaltına alındı.

Öte yandan Adana da terör örgütü Hizbullah ın Adana sorumlusunun da aralarında bulunduğu 18 kişi adliyeye sevk edildi.

Adana Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin 15 aylık çalışması sonucu terör örgütüne yönelik olarak Adana ve Ceyhan ilçesi ile Mersin ve Tarsus ilçesinde düzenlediği operasyonda gözaltına alınan 17 kişi ile İzmir de yakalanan G.Ö nün emniyetteki sorgusu tamamlandı.
Gözaltına alınan A.T nin terör örgütünün Adana sorumlusu olduğu, zanlılar arasında terör örgütü Hizbullah a yakın olduğu belirtilen derneklere üye kişilerin de bulunduğu bildirildi.

Zanlılardan A.S nin çocuklarının Afganistan da terör örgütü El Kaide ye katıldığı, kardeşinin de yurt dışında bu örgütün mensuplarının katıldığı çatışmada öldüğü belirtildi.

Zanlıların ev ve iş yerlerinde iki adet ruhsatsız tabanca, kurusıkı tabanca ve pompalı tüfek ile çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi. Zanlılar, örgütsel faaliyetlerde bulunma, terör örgütü adına propaganda yapma ve sempatizan kazandırma suçlamalarıyla adliyeye sevk edildi. Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 15 Ocakta, Adana ve Ceyhan ilçesi ile Mersin ve Tarsus ilçesinde örgüte yakın dernek ve yayın kuruluşlarına operasyon düzenlemiş, 20 kişi örgüte üye olduğu, yardım ve yataklık ettiği iddiasıyla gözaltına alınmıştı. (AHT)

Yorumlar:

Yorum Yaz