Kadınların ismine tepki gösterdiği gazete kapatıldı

Sözcü Grubunun çıkardığı ve 7 yıldır yayın hayatında olan kadınların isminden dolayı sert tepki gösterdiği Spor gazetesi kendini kapattı.


Yayın hayatına 7 yılm önce il başladığı gün  isminden dolayı kadınları aşağıladığı gerekçesiyle sert tepki çeken ancak adını değiştirmemekte direnen AMK Spor Gazetesi ekonomik şartlara dayanamayarak yayın hayatına son verdi..

Geçtiğimiz günlerde Demirören Grubu'nun kapatılmasına karar verdiği  VatanGazetesi'nin  ardından Sözcü Grubu'nun çıkardığı AMK Spor Gazetesi bugün son kez okuyucularıyla buluşarak yayın  yaşamına veda etti. 
 
Medyaradar  internet sitesi; AMK'nin basılı yayınını durdurması haberini "9 Haziran 2012 tarihinde  yayın hayatına başlayan ve Sözcü Grubu’nun çıkardığı AMK Spor (Açık Mert Korkusuz) gazetesi bugün son kez okurlarıyla buluştu" diye verdi.

Kadınlar adına ilk tepkiyi  o yıllarda Milliyet'in önemli köşe yazarlarından Mehveş Evin  çok sert bir yazı kaleme alarak göstermişti. Mehveş Evin 9 Haziran 2012 tarihli köşe yazısında, ismiyle olay yaratan Sözcü gazetesinin çıkardığı yeni spor gazetesi AMK'yi yerden yere vurmuştu:BÖYLE İSİM Mİ OLUR?

"Spor basını bu kadar mı düştü" diyen Evin, "Sözcü grubu AMK'yı "açık, mert, korkusuz" olarak açıyor. Bu durumda "AMK Sözcü" denirse kimse alınmasın" diye yazdı. 

- Yeni bir "spor" gazetesi yayın hayatına başladı. Gerçi adının sporla hiçbir ilgisi yok: AMK. Evet, yanlış okumadınız. Herkesin bildiği "o küfürün" kısaltılmışı. 

- Sosyal medyada "amk" veya "amq" diye yazınca bunun ne anlama geldiğini çocuklar bile biliyor. Reklamlar, tam bunun üzerine oturtulmuş. 

- Zorlama olması bir yana, çok aşağılık bir isim. Ayıptan geçtim, futboldaki holiganizm ve şiddetin artık en uç noktası. Nedir bu kadınların cinsel organıyla uğraşma hastalığı? 

- Sözcü grubu AMK'yı "açık, mert, korkusuz" olarak açıyor. Bu durumda "AMK Sözcü" denirse kimse alınmasın. 

ALMAYIN, ALDIRMAYIN KAMPANYASI

Öteyandan  kadın örgtüleri  de, gazete yayın hayatına başlar başlamaz,  change.org sitesinde " AMK Spor Gazetesi'ni Almayın Aldırmayın" kampanyası başlatmışlardı:

Kampanya metninde şu ifadelere yer verilmişti:

 "Kadini asagilayan ve hakaret iceren bir ifadeyi normallestirmesi dolayiyla adı degistirilene kadar AMK Spor Gazetesi almayin, aldirmayin!"

Turkiye'de kadinin yerinin ve oneminin konusuldugu su gunlerde, AMK isimli bir Spor Gazetesi'nin varligi bile ulkenin ve halkin bakis acisini yeterince acik bir sekilde ortaya sermektedir. Kimse kalkip o gazetenin adinin aciliminin gercekten Acik-Mert-Korkusuz oldugunu soylemesin. Duyuldugu an tum zihinlerde aninda canlanan bir anlama sahip olan bu kisaltmayi mesrulastirma cabalari ancak komik ve acemice olarak nitelenebilir.

Ilk yayinlandigi gunden beri yakin cevreme belirttigim kinama ve protesto etme dusuncelerimi artik daha genis bir kitleye yayma zamaninin geldigini dusunuyorum. Ozellikle su icinde bulundugumuz hassas donemde, her kosede bulunan gazete bayisinde, erkek nufusun hatiri sayilir bir kisminin gittigi kahvehanelerde, sans oyunlari bayilerinde, marketlerde, taksi duraklarinda, kisaca hayatin her aninda herkesin onune cikabilecek yerlerde ve sekilde, buyuk puntolarla yazilmis o cinsiyetci ve saldirgan basligin guclu anlamini bile bile burnumuza sokulmasini kiniyorum!

Malum spor gazetesi imtiyaz sahibi, genel yayin yonetmeni ve yoneticilerine sesleniyorum: Gazetenin adinin aciliminda iddia ettiginiz gibi Mert iseniz, bu gazetenin adini degistiriniz! Toplumun carpik algisi degistirilmeden kadinlarin sayginligi arttirilamaz. Yasanan kotulukler maalesef bu milletin algisi degismeden ortadan kalkmayacak. Buna onculuk edecek yurege sahip oldugunuzu umuyorum ve sizi bu degisimi gerceklestirmeye davet ediyorum.

Adi degistirilene kadar AMK Spor Gazetesi almayin, aldirmayin, alanlari uyarin! Bu, kadini ozgurlestirme ve sayginligini arttirma yolunda atilan adimlardan yalnizca biri olacaktir. Bu carpik gidise el birligiyle dur diyebiliriz. Adim adim gelecege!?


Yorumlar:

Yorum Yaz