Bugün Sevgililer Günü: ABD'de 20 milyar dolarlık harcama

Google; Sevgililer Günü'ne özel olabilecek en anlamlı Doodle’u hazırlarken, Ulusal Perakende Federasyonu'na göre Sevgilelr Günü nedeniyle herbir Amerikalı 58 dolarlık harcama yapacak.


Özel günlerde logosunu çeşitli Doodle’larla değiştiren Google, geleneği bozmayarak Sevgililer Günü'ne özel olabilecek en anlamlı Doodle’u hazırladı.

ABD'de Ulusal Perakende Federasyonu'nun, Valentine's Day (Sevgililer Günü) ne duyulan coşkunun azalmasına rağmen , bu yılki harcamaların 20 milyar doları aşmasını beklendriğini açıkladı

Offers.com’dan yapılan bir ankette , ortalama olarak Amerikalıların bu yıl 2018’den yüzde beş artışla 58 $ harcayacakları belirlendi.

Offers.com'un anketi'nde  Amerikalıların Sevgiler Günü ile ilgili harcamaları şöyle:
  • Çikolata, şeker veya diğer yiyecekler: yüzde 35
  • Çiçekler: yüzde 21
  • Takı: yüzde 16
  • Giyilebilirler dahil elektronikler: yüzde 10
  • İç çamaşır: yüzde 10
  • Cilt bakımı, makyaj, parfüm / kolonya: yüzde 9
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam ediyor. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderiliyor. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artıyor. (nbcnews)

Yorumlar:

Yorum Yaz