Tecavüz mağduru kız: Ben değil, bana bu zulmü yapan utanmalı

Denizli’de tecavüze uğrayan, ancak uğradığı cinsel istismarı zorla evlendirme korkusu yüzünden ailesine söyleyemeyen 15 yaşındaki çocuk, ikinci defa tecavüze uğrayınca durumu ablasına anlatarak şikayetçi oldu.17 yaşındaki saldırgan tutuklandı.


Denizli’de yaşayan H.Ç., geçen yıl Kurban Bayramı’nda eve zorla giren uzaktan akrabaları olan 17 yaşındaki Ü.A’nın tecavüzüne uğradı.

Olayın ardından zorla evlendirilme korkusu nedeniyle durumu kimseye anlatamayan H.Ç., 7-8 ay sonra Ü.A’nın ikinci kez tecavüzüne uğradı. İkinci tecavüzün ardından H.Ç’nin olayı ablasına anlatması üzerine aile, şikâyetçi oldu. Şikâyet üzerine Ü.A. tutuklandı.

Bu tür olaylara maruz kalan kişilerin muhakkak güvenlik güçleri ya da adli mercilere başvurmasını isteyen H.Ç., “Ben ölmeyi düşündüm ama bu doğru bir karar değil. ‘Ben utanmamalıyım, bana bu zulmü yapan kişi utanmalı’ dedim diyerek ölmekten vazgeçtim” dedi.

Baba Ü.Ç. de olayı duyduktan sonra kızına sahip çıktığını ve hukuk mücadelesi başlattıklarını vurgulayarak şöyle konuştu: “Bu tür olaylar yaşandığında aileler kızlarına sahip çıksınlar. Sahip çıkmazlar ise kızları geri dönüşü olmayan yollara girer. Bizim amacımız kızıma bunu yapanın en yüksek cezayı alması.” (Cumhuriyet)

Yorumlar:

Yorum Yaz