Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında İzmir farkı

İzmir'de Gündoğdu Meydanı’nda Leman Sam ve Yeni Türkü, Gaziemir'de ise Haluk Levent konser verecek


İzmir, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı coşku ve birbirinden güzel çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayram kutlamalarına katılmak isteyen vatandaşlar için toplu ulaşım ücretlerini “1 kuruş” olarak belirledi.

 Sergiler, yürüyüş, konser ve fener alyından oluşan bir program hazırlandı. 28 Ekim Pazartesi günü saat 13.00'te Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreni ile başlayacak bayram kutlamaları, 29 Ekim Salı günü ise saat 10.00’daki tebrik törenin 10.30’daki geçit töreni izleyecek.

İzmirliler, 29 Ekim günü saat 20.30'da Konak Pier önünde açılacak 350 metrelik Türk bayrağını, Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayarak Gündoğdu Meydanı’na kadar taşıyacak. Meşale ve bayraklarla gerçekleştirilecek Fener Alayı’na ise İzmir Büyükşehir Belediye Bandosu marşlarla eşlik edecek. Saatler 21.00’i gösterdiğinde ise Leman Sam ve Yeni Türkü sahne alacak.

APİKAM’DAN CUMHURİYETİN 96. YILINA ÖZEL PANEL

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları 30 Ekim’de de sürecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM), “Cumhuriyetimizin 96 Yıllık Siyasi ve Ekonomik Birikimi” konulu bir panel düzenleyecek. Panelde, cumhuriyetin ilanından bu yana geçen 96 yıllık süreçte, siyasi ve ekonomik alanda gerçekleşen değişim ve gelişimlerle kazanımlar konu edilecek. Doç. Dr. Hasan Taner Kerimoğlu ve Dr. Mithat Kadri Vural'ın konuşmacı olarak katılacağı panelin moderatörlüğünü APİKAM Koordinatörü Hasan Tahsin Kocabaş yapacak. Panel 30 Ekim Çarşamba günü saat 18.00'de APİKAM Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilecek.

GAZİEMİR’DE HALUK LEVENT KONSERİ

Cumhuriyet’in ilan edilişinin 96. yılı Gaziemir’de de belediyenin düzenlediği etkinliklerle kutlanacak. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Korteji ile başlayacak, Haluk Levent Konseri ile devam edecek. Kentin tarihi meydanı Abdullah Arda Meydanı’ndan başlayacak kortej yürüyüşü Abdülhamit Yavuz Caddesi ve Atatürk Bulvarı güzergahından Festival Alanı’na ulaşacak. Büyük boy Atatürk posteri ve Türk bayrağının taşınacağı, meşalelerin yakılacağı kortejde bando eşliğinde marşlar söylenecek.

ÇİĞLİ'DE CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ

Çiğli'de ise 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yıl dönümü kutlamaları kapsamında “Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü” düzenlenecek. Çiğli Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilecek olan Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü, 28 Ekim Pazartesi günü saat 19:23'de Akvaryum Kafe'nin önünden başlayacak. Yürüyüşe Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, gaziler, siyasi partilerin temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ile binlerce Çiğlili katılacak. Yürüyüş belirlenen güzargah üzerinde söylenen marşlarla sürecek. Geçilen mahallelerdeki vatandaşların da katılımıyla yaşanan coşku doruk noktasına çıkacak. Adeta şölen havasında geçecek olan Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü, Kasaplar Meydanı'nda sona erecek.

BORNOVALI ÇOCUKLAR CUMHURİYET İÇİN SAHNEDE

Bornova Belediyesi ve Cevdet İnci Eğitim Vakfı işbirliğiyle 6-15 yaş arası Bornovalı çocukları müzikle buluşturan 'İnci Vakfı Çocuk Orkestrası Barış İçin Müzik-İzmir' notalara bir kez daha barış için basacak. Orkestranın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konseri, 27 Ekim Pazar günü Türkiye'nin en önemli konser salonlarından olan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde gerçekleşecek. Saat 19.00'da başlayacak konser ücretsiz izlenebilecek.

KARŞIYAKA'DA DÖRT DÖRTLÜK KUTLAMA

Karşıyaka Belediyesi, Cumhuriyet'in 96’ncı kuruluş yıl dönümünde 4 gün boyunca; yelken yarışından konsere, doğa yürüyüşünden fener alayına kadar pek çok anlamlı etkinliğe imza atacak. 28 Ekim Pazartesi günü, binlerce Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı ‘Fener Alayı’nda buluşacak. Saat 18.20’da Kaymakamlık önünde bir araya gelecek olan Karşıyakalılar, halk oyunları gösterisinin ardından, Çarşı içinden geçerek Karşıyaka İskele’ye yürüyecek. Bostanlı Suat Taşer Sanat Merkezi’nde 20.00’da başlayacak KODA Konseri - 3 Tenor için de iskeleden araç kaldırılacak. Bayram sabahı ise “Cumhuriyet için Doğa Yürüyüşü” ile karşılanacak. 9 Eylül Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü iş birliğiyle Yamanlar Dağı’nda yapılacak etkinliğe katılmak isteyenler, 29 Ekim saat 09.30’da Muharrem Candaş Spor Salonu önünde toplanacak.

Karşıyaka Belediye Bandosu 26 - 29 Ekim tarihleri arasında her gün ilçenin farklı bir noktasında ‘Cumhuriyet Konserleri’ verecek. Cumhuriyet ve Karşıyaka Paneli, Belediye Konservatuvarı Türk Halk Müziği Korosu Konseri, Öğrencilerin Cumhuriyet Balosu Canlandırması gibi etkinlikler de farklı günlerde Karşıyakalılar ile buluşacak. Tüm programa ilişkin, www.karsiyaka.bel.tr adresinden ve belediyenin sosyal medya hesaplarından detaylı bilgi edinilebilecek.

ÖDEMİŞ’TE BAYRAM COŞKUYLA KUTLANACAK

Cumhuriyet’in 96. yılı Ödemiş’te de üç gün sürecek etkinliklerle kutlanacak. Ödemiş Belediyesi’nin düzenleyeceği etkinliklerle kent merkezinin yanı sıra Kaymakçı, Birgi ve Ovakent’te fener alayları ve konserlerle 96. yıl coşkusu yaşanacak.

Ödemiş’te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı üç gün boyunca devam edecek etkinliklerle kutlanacak. Resmi kutlama programı Pazartesi günü 13.00’da Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başlayacak. Çelenk sunumunun ardından modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimiz için Saygı Duruşu’nda bulunulacak ve İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı göndere çekilecek. (Kazete Haber merkezi)

Yorumlar:

Yorum Yaz