Ceren Damar'ı öldüren öğrenci için ağırlaştırılmış müebbet cezası

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’i okuldaki odasında öldüren Hasan İsmail Hikmet hakkında mütalaasını okuyan savcı, ağırlaştırılmış lmüebbet hapis cezası verilmesini talep etti.


Ankara'da Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’i okuldaki odasında  kopya çekmesini engellediği için katleden Hukuk Fakültesi 4'üncü sınıf öğrencisi  Hasan İsmail Hikmet, Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci kez hâkim karşısına çıktı.

Duruşma salonu Çankaya Üniversitesi'nden gelen akademisyenler, öğrenciler ve kadın örgütleri tarafından tıklım tıklım dolduruldu.AĞIR TAHRİK DEVAM EDEBİLİR

Duruşma başlamadan önce salona seslenen Ceren Damar Şenel' in eşi Levent Şenel, "İlk duruşmada yapılan ağır tahrikler devam edebilir. Duruşmanın gizli olması için bir takım kişiler burada olabilir. Katile, katilin ailesine, katilin avukatına hiçbir şekilde hakaret etmeyin. Hakeret etmek isteyenlere de izin vermeyin. Bu duruşma ne kadar şeffaf olursa adalet de erken tecelli edecek" dedi.

KIZIMA SÖZ VERDİM

Duruşma öncesi Adliye önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Ceren Damar Şenel'in babası Mustafa Damar, "İlk duruşmada kızıma iftira atıldı. Dava mecrasından saptırılmaya çalışıldı. Sosyal medya üzerinden saldırılmaya ve psikolojik baskı uygulanmaya çalışıldı, bunlarla mücadele etmek zorunda kaldık. Ne yaparsa yapsınlar gerçekler gölgede kalmaz. Kızıma söz verdim adaletin tecrellisi için gerekeni yapacağım" dedi.

SANIK AVUKATI GELMEDİ

Sanık Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak "sağlık durumu" mazereti bildirerek duruşmaya katılmadı.

Mağdur avukatlarının olay gününe ilişkin suçladığı sanık Hikmet’in annesi Hatice Elçi Hikmet de mazeret belirterek duruşmaya katılmadı.

DAVAYI UZATMAYA ÇALIŞIYOR

Damar ailesinin avukatı Çetin Arslan, “Sanık avukatının mazeretinin davayı uzatmaya yönelik olduğu için reddedilmesi gerektiğini düşünüyorum. Neyin ne olduğu belli değilmiş gibi menfur olayda Ceren’i savunan kim varsa onlar hakkında suç duyurusunda bulunmuşlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın taziyeleri hakkında ise hiçbir şey söylememektedir. Bu da ilginç bir noktadır” dedi.

ACIMIZLA DALGA GEÇİYORLARCeren Damar Şenel'in babası Mustafa Damar, “Katledilen kızıma bir sürü iftira atıldı. Savunma hakkına gizlenerek bunlar yapıldı. Bizim yaşadığımız acı yetmiyormuş gibi bunlarla uğraşıyoruz. Acımızla dalga geçiyorlar gibi. Şu ana kadar karşılaştığımız durum mahkeme ve hukukla dalga geçmedir. Sizden beklentim bir an önce bu katilin hakettiği ceza verilmesidir” dedi.

AVUKATIM YOK

Sanık Hasan ismail Hikmet, "Avukatım olmadığı için savunma yapmak istemiyorum" dedi.

Damar ailesinin avukatları sanık Hikmet' in annesi Hatice Elçi Hikmetin delilleri kararttığına işaret ederek huzurda dinlenilmesini talep etti.

SANIĞIN ANNESİ DİNLENMEYECEK

Mahkeme heyeti, "Sanık avukatının soruşturmanın genişletilmesi yönündeki tüm taleplerinin reddine, tanık Hatice Elçi Çelik' in dinlenmesi talebinin de oy birliği ile vazgeçilmesine" karar verdi.

MÜTALAA: "SANIK SAVUNMASI GERÇEK DIŞI"

Savcı mütalaasını açıkladı . Savcı mütalaasında, "Sanığın gönül ilişkisine zorlanma iddiası gerçek dışı, kendisini suçtan kurtarmaya yöneliktir" diyerek ağırlaştırılmış müebbet talep etti.

Savcı, ağırlaştırılmış müebbet hapiş cezası isteminin gerekçeleri olarak, Türk Ceza Kanunu’nun 82. maddesindeki “canavarca hisle veya eziyet çektirerek, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmek” suçlarını sıraladı.Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma öncesinde, Ceren Damar’ın eşi Levent Şenel, salonda toplanan kalabalığa seslendi. Duruşmanın kapalı olmasına dair talepler olduğunu hatırlatarak uyarıda bulundu, sağduyu çağrısı yaptı:

“Katile, ailesine ve avukatına hakaret etmeyin. Bu duruşma mümkün olduğunca şeffaf ve adil olsun.”

İSTANBUL BAROSUNUN  MÜDAHİLLİK TALEBİ REDDEDİLDİ

İstanbul Barosu'nun katılma talebi bir kez daha reddedildi

600 kişiyi aşkın bir kalabalık izleyici olarak duruşma salonunu doldurdu. Duruşmanın esas salonuna ek olarak başka bir salon daha açıldı. Mahkeme heyeti ve avukatlar ikinci salondaki televizyonlara yansıtıldı.

Duruşmaya çok sayıda akademisyen, sivil toplum örgütü, baro temsilcileri ve Damar’ın öğrencileri katıldı.

Sivil toplum örgütleri, barolar ve üniversitelerin davaya katılım talepleri alındı. 6284 sayılı yasa gereği katılma taleplerinin kabul edilmesi gerektiği ifade edildi.

Bir önceki duruşmada katılma talebi reddedilen İstanbul Barosu bir kez daha katılma talebini yeniledi. Baro Temsilcisi, “davada görülen olay kadına yönelik şiddetin en vahim halidir, bir cinayettir. Dolayısıyla baroların suçtan zarar görme kavramı mevcuttur” dedi.

Çankaya Üniversitesi’nde araştırma görevlisi Öykü Didem Aydın da davaya şu sözlerle katılma talebinde bulundu:

“Ceren benim kardeşimdi. Manevi anlamda yıkılmış durumdayım. Artık üniversiteye giderken ayaklarımız geri geri gidiyor. Ceren’in kimliğini, kendini savunma hakkını çaldılar. Bu katil doğrudan doğruya toplumu, üniversiteleri ve üniversitelerdeki akademisyen öğrenci ilişkisini hedef almıştır. Suçtan en azından manevi olarak yaralandığım için davaya katılmayı talep ediyorum.”

Mahkeme heyeti tüm katılma taleplerini oy birliği ile reddetti.

TANIKLAR DİNLENDİ

Duruşmaya tanıkların dinlenmesi ile devam edildi.

Tanık Eren Şahin ifadesinde şunları söyledi:

"Sanıkla okula başladığımda tanıştım. Kayıt sürelerimiz örtüşüyor. Aralarında bir ilişki sezmedim. Sanıkla Ceren hoca arasında iddia edildiği gibi bir ilişki olsa Ceren hocanın odasına her defasında benimle gitmeyi tercih etmezdi. Sanık, 'Ceren hoca sana da gıcık gidiyor mu?' diye sordu. 'Sana özel bir şey yok mesafeli davranıyor' dedim. Odasına her gittigimizde ismimizi sorardı."

Tanık Asena Gökmen de şunları ifade etti:

"Olayın olduğu gün sınav çıkışı otoparktaydım. İki ses duydum. Sanığın Ceren hocayı dövdüğünü düşündük. Sanığa dur diye bağırıldığında yüzünü net olarak gördüm. Sonra Ceren hocanın odasına gittik. Arkadaşım polisi aradı." (KAZETE HABER MERKEZİ)

Yorumlar:

Yorum Yaz