Eski kocasının satırla öldürdüğü Ayşe Tuba Arslan cinayeti Meclis'e taşındı

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu üyeleri, eski eşi Yalçın Özalpay’ın satırla yaralandıktan 44 gün sonra hayatını kaybeden Ayşe Tuba Arslan'ın öldürülmesini protesto ederken, katil hakkında 23 kez suç duyurusunda bulunulmasına karşın sanık hakkında hiçbir işlem yapılmamasını CHP'li Çakırözer Meclis'e taşıdı.


23 ayrı suç duyurusuna rağmen eski kocasının satırlı saldırısı sonucu hayatını kaybeden Ayşe Tuba Arslan’ın dosyasında bir ayrıntı daha dikkat çekti. Fail Yalçın Özalpay’ın hakkında verilen uzaklaştırma kararını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına alındığı, ifadesi alındıktan sonra aynı gün serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Eski kocasının tehdit ve hakaretlerine maruz kalan Ayşe Tuba Arslan, Eskişehir 1. Aile Mahkemesi’ne başvurarak 1 ay süreyle uzaklaştırma kararı aldırdı. Arslan, kararın süresi bittikten sonra, eski kocasının tehditlerine devam etmesi üzerine 18 Ekim 2018 tarihinde aynı mahkemeden 1 ay daha uzaklaştırma kararı aldırdı. Ancak eski kocası, tehditlerine ve hakaretlerine devam etti. Arslan, bir kez daha aynı mahkemeye başvurarak 6 ay süreyle uzaklaştırma kararı talebinde bulundu.

Mahkeme, 8 Ocak’ta koruma tedbirinin 6 ay süreyle uzatılmasına karar verdi. Dosyadaki belgelere göre, koruma kararı süresi devam ederken 20 Ocak 2019 tarihinde Özalpay bir kez daha Arslan’ın yaşadığı evinin önüne giderek tehdit ve hakaretlerde bulundu. Bunun üzerine Arslan, 155’i aradı. Şikâyet üzerine olay yerine gelen polisler tutanak tuttu.

Başlatılan soruşturma kapsamında Odunpazarı Polis Merkezi Amirliği’nde tarafların ifadelerine başvuruldu. Arslan, Özalpay hakkında şikâyetçi oldu. Özalpay da ifadesinde suçlamaları kabul etmediğini belirterek, “Ben de eşim hakkında iftirada bulunduğu için, kolluk kuvvetlerine yalan beyanda bulunduğu için davacı ve şikâyetçiyim” dedi.

Aynı gün serbest bırakılmış

20 Ocak tarihli eylemi nedeniyle Özalpay, ‘6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında verilen tedbir kararını ihlal ettiği’ gerekçesiyle, savcılığın talimatı ile gözaltına alındı. Alpay ifadesi alındıktan sonra aynı gün serbest bırakıldı.

İki polis memuru ve Özalpay’ın imzasını taşıyan ‘Serbest Bırakma Tutanağı’nda, “Şahsın gerekli incelemesi yapıldıktan sonra herhangi bir suçtan aranmadığından şahıs bırakıldı” denildi.

Arslan’ın ölümünün ardından eşi hakkında 23 kez suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıkmıştı. 

YARGI VE GÜVENLİK GÜÇLERİNİN KADINA ŞİDDETE DUYARSIZLIĞI MECLİS GÜNDEMİNDE

Yargının ve kolluk kuvvetlerinin maktulün eski eşi Yalçın Özalpay hakkında 23 kez suç duyurusunda bulunmasına karşın duyarsız yaklaşımını bugün Meclis Gündemine taşıyan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Ayşe Tuba Arslan’ın ailesini Meclis'e davet etti. Çakırözer, Arslan'ın ailesinin de katıldığı bir basın toplantısı yaptı. 

Arslan cinayetini birçok sivil toplum örgütü ve milletvekilinin takip ettiğini söyleyen Çakırözer, bakanlığın 'uzlaştırma' kararını eleştirdi. Çakırözer, bugün Meclis'e sunulacak kanun tekliflerinin bu sorunları çözmeye yönelik teklifler olduğunu belirten Çakırözer, İstanbul Sözleşmesi'ni hatırlattı. Çakırözer, "İmza atmaktan gurur duyduğumuz İstanbul Sözleşmesi kadına karşı her türlü şiddette uzlaşma ve arabuluculuğu yasaklıyor" dedi. 

Uluslarası sözleşmeler ile Türkiye'deki yasalar arasında büyük bir boşluk olduğunu söyleyerek, "Ayşe Arslan'ın pek çok kez suç duyurusunda bulunmasına rağmen ilerde katili olacak saldırgan ile uzlaştırılmaya zorlanmasının nedeni işte tam da bu çelişki. Adalet Bakanlığı uzlaştırma masasını kurma talimatında, uzlaştırmanın bireysel ve toplumsal barışa hizmet edeceğini söylüyor. Doğru ama ticaret hukuku için doğru. Ama aile hukuku şiddet ve tehdit ile bozulmuşsa bunun uzlaşması olmaz" dedi.

Uzlaştırma masalarının kadınları şikayetini geri çekmeye zorladığını ifade eden Çakırözer, yargı sistemi ve bürokrasinin öncelikle şiddete uğrayan kadını koruması gerektiğini ifade etti.

BABA SERDAR ARSLAN: CİĞERİM YANIYOR

Toplantıda konuşan Tuba Arslan'ın babası Serdar Arslan da kızının ölümünden duyduğu acıyı dile getirerek, "Benim ciğerim yandı. Ocağım yandı başka ocaklar yanmasın, sönmesin. Yavrular yetim kalmasın. Bugüne kadar her ne kadar geç kalınmış olasa da inşallah bundan sonra bu caydırıcı kararlar bunun önüne geçer" diye konuştu. 

ESKİŞEHİR'DE  KADINLARDAN PROTESTO

Eskişehir Adalet Sarayı girişinde, saldırıyı protesto etmek için toplanan grup adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan platform üyesi Avukat Pınar Çelik Arpacı, Arslan'ın kendisini öldüreceğinden adı gibi emin olduğu eski eşi tarafından 11 Ekim'de sokak ortasında yaralandığını, 1,5 ay sonra da hastanede yaşamını yitirdiğini hatırlattı.

Arslan'ın, saldırı öncesi adliyeye defalarca gelerek 23 kez şikayet dilekçesi verdiğini belirten Arpacı, şöyle devam etti:

"Ayşe Tuba şikayet ettikçe dosyaları savcılık tarafından Uzlaştırma Bürosuna gönderildi. Ayşe Tuba uzlaştırmacılar tarafından hep arandı. Kendisine sürekli olarak hakaret eden, öldürmekle tehdit eden Yalçın Özalpay ile uzlaşmak ister misin, diye sordular. İlk başta belki artık yapmaz ümidiyle 'Tamam uzlaşırım' dedi ancak Ayşe Tuba şikayet ettikçe hiçbir yaptırımla karşılaşmayan Yalçın Özalpay daha da saldırganlaştı. Kimi şikayetlerin ardından açılan davalarda 3 bin lira para cezasına çarptırılan Yalçın Özalpay'ın eylemleri yanına kar kaldı ama Ayşe Tuba, hep bir umutla karakol, savcılık, mahkeme girdabında hayatı adına döndü durdu. Herkesin cinayetin işleneceğini bildiği 'Kırmızı Pazartesi' kitabındaki gibi yaşandı her şey."

Ayşe Tuba Arslan'ın cenazesinin, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde, 25 Kasım'da toprağa verildiğini anımsatan Arpacı, onun inadı ve bir hastane odasında 44 gün süren yaşama tutunma mücadelesinin unutulmayacağını sözlerine ekledi.

Katılımcılar, açıklamanın ardından dağıldı.

AYŞE TUBA ARSLAN 44 GÜN SONRA HAYATA VEDA ETTİ

Vişnelik Mahallesi'ndeki bir anaokulunda yardımcı personel olarak çalışan iki çocuk annesi Ayşe Tuba Arslan (45), 11 Ekim'de mesai bitiminde evine dönerken, 6 ay önce boşandığı Yalçın Özalpay'ın (52) saldırısına uğramıştı.

Eski eşini satırla yaralayan Yalçın Özalpay, kaçmaya çalışırken çevredekiler tarafından darbedilmişti. Ağır yaralanan Arslan hastaneye kaldırılmış, 44 gün süren tedavisinin ardından hayatını kaybetmişti. Hastanede iki gün süren tedavisi sonrası gözaltına alınan Özalpay ise tutuklanmıştı. (KAZETE HABER MERKEZİ)


Yorumlar:

Yorum Yaz