Berfin Özek: Caydırıcı cezalar olmadığı için şiddet sürüyor

Kendisine asitli saldırıda bulunarak katletmeye çalışan Casim Ozan Çeltik’e 13 yıl 6 ay hapis cezası verilmesi karşısında büyük düş kırıklığı yaşayan Berfin Özek, kadınların dayanışması sayesinde hayata bağlandığını söyledi.


Berfin Özek, kendisine asitli saldırıda bulunarak katletmeye çalışan Casim Ozan Çeltik’e 13 yıl 6 ay hapis cezası verilmesine, şu sözlerle tepki gösterdi: “Bu ülkede caydırıcı cezalar olmadığı için kadına şiddet ve cinayetler her geçen gün artmaya devam etmekte. Can güvenliğim dahi yok. Bana yeniden zarar verebilir, bunun sorumlusu kim olacak?”
 
Hatay’ın İskenderun ilçesinde 2019 Ocak ayında Berfin Özek'e asitli saldırıda bulunarak katletmek isteyen Casim Ozan Çeltik'in yargılandığı davanın dün İskenderun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında müebbet hapis istemiyle yargılanan faile “Öldürme kastı yok” denilerek 13 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Berfin, mahkemenin verdiği karara tepki gösterdi.
 
'Müebbet hapis cezası beklerken…'
 
Kararın kendisini sarstığını ifade eden Berfin, “Demek ki ölmem gerekiyormuş yaralamadan ceza aldı. Yaşadığım şeyler ölümden beterdi" dedi. Ameliyat süreçlerinde mahkemeye katılmadığı dönemlerde mahkemenin ertelenmesine şaşırdığını söyleyen Berfin, "Bunca delil, bunca olan biten ortadayken neden hala sonuçlanmıyor diye düşündüm. Müebbet hapis cezası verirler diye düşünüyordum. Ne yazık ki çok az bir ceza verilerek adeta ödüllendirildi ve en kötüsü de aramızda dolaşmaya devam edecek. Can güvenliğim dahi yok. Bana yeniden zarar verebilir, bunun sorumlusu kim olacak" diye konuştu.
 
Berfin, "Bu ülkede caydırıcı cezalar olmadığı için kadına şiddet ve cinayetler her geçen gün artmaya devam etmekte” ifadelerini kullandı.
 
'Kadınların dayanışması beni yeniden hayata bağladı'
 
Kadın dayanışması ile yeniden hayata bağlandığını ifade eden Berfin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınların dayanışması, bana verdiği güç ve özgüven olmasaydı kendime gelemezdim. Kendimi o halde görünce yıkıldım. Hayattan kopmak, yok olup gitmek istemiştim. Tüm hayatımın bittiğini ve bundan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını biliyordum. Hayatıma son vermek bile istedim. Ama kadınlar, kadınların dayanışması beni yeniden hayata bağladı ve asıl şimdi yaşamam gerektiğini gösterdi. Bana hep güç oldular anne, abla, kız kardeş gibi hep yanımda oldular. Şimdi bu kararın ardından çok üzgün olsam da güçlü olduğumu ve bunun için mücadele etmem gerektiğini de biliyorum."
 
'Hayalim olan üniversiteyle birlikte kadın mücadelesi '
 
“Ne yaşarsam yaşayayım neyle karşılarsam karşılaşayım, beni hayallerimden asla vazgeçirmeyecektir” diyen Berfin, hayalini kurduğu üniversiteye gitmekte kararlı olduğunu ifade etti. Berfin, "Tedavi sürecim bittiği zaman üniversite okumak ve ülkenin neresinde olursa olsun kadınların, çocukların geleceğine dair kadın arkadaşlarımla güzellik katmak için mücadele edeceğim. Şiddete ve tacize uğrayan kadınlar için bir şeyler yapmak istiyorum. Umarım asla tek bir kadın dahi şiddete ve tacize uğramaz. Kadınlar öldürmemeli artık. Çocuklarımız ölmemeli. Buna dur demeliyiz artık. Cezalar daha çok artmalı ve suçlular cezalarını bulmalı" dedi.
 
Ne olmuştu?
 
Hatay’ın İskenderun ilçesinde 15 Ocak 2019 tarihinde Casim Ozan Çeltik, Berfin Özek’e asitli saldırıda bulunarak katletmeye çalıştı. Saldırıyı gerçekleştiren fail, olay yerinden kaçarak uzaklaştı. Yüzünde yanıklar oluşan Berfin Özek, İskenderun Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Berfin, ilk müdahaleden sonra Adana Şehir Hastanesi’ne sevk edildi.
 
Saldırının ardından gözaltına alınan fail, çıkarıldığı mahkemece “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan tutuklandı. Yargılama sürecinde bir yandan da tedavisine devam edilen Berfin, duruşmalara katılamadı. Berfin’in yüzünün tamamen iyileşmesi için İskenderun Kadın Platformu tarafından başlatılan kampanya ile Berfin, Muğla’nın Bodrum ilçesinde tedaviye başladı. Berfin’in tedavisi hala devam ediyor.
(Filiz Zeyrek/ Evrensel)
 

Yorumlar:

Yorum Yaz