Elazığ'da deprem 41 can aldı, halen 84 yaralı hastanede

Kurtarma çalışmalarının tamamlandığını duyuran AFAD, enkaz altında kalan hiç kimse bulunmadığını, 45 kişinni sağ olarak çıkarıldığını açıkladı.


Resmi rakamlara göre Elazığ depreminde 41 kişi hayatını kaybetti, bin 607 kişi de yaralandı, yaralılardan bin 523'ü taburcu edilirken, 84'ünün ise tedavileri sürüyor.

AFAD’ın açıklamasına göre son kişinin de enkaz altından çıkarılmasıyla arama kurtarma çalışmaları tamamlanırken, enkazdaki tarama faaliyeti sürüyor. AFAD, depremde 37 yurttaşın Elazığ'da, 7 yurttaşın ise Malatya'da  hapatlarını kaybettiğini açıkladı. 

Binlerce bina ağır hasarlı

AFAD yapılan hasar tespit çalışmalarına ilişkin  açıklamasında ise şimdiye kadar Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman ve Maraş’ta incelenen 11 bin 32 binadan 274’ünün yıkıldığına işaret etti.

Ayrıca binlerce binanın hasarlı olduğu bildirildi. Buna göre;
  • 2 bin 876 bina ağır hasarlı
  • 150 bina orta hasarlı
  • 3 bin 514 bina az hasarlı
  • 42 bina acil olarak yıkılacak
  • 4 bin 716 bina hasarsız
Diğer yandan AFAD, başlatılan yardım kampanyasında toplam 50 milyon 576 bin TL toplandığına dikkati çekti. .

Ağır hasarlı evlere yardım 41 bin lira

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ’da depremle ilgili ortak basın açıklaması yaptı.

Soylu, Elazığ’da 10’u çadır olmak üzere 45 barınma alanını belirlediklerini ifade ederek, bölgeye 24 bin 402 çadır, 40 bin gıda kolisi gönderildiğini söyledi.

Tüm altyapısıyla birlikte bir konteyner kent oluşturulacağını belirten Bakan Soylu, 2 bin ağır hasarlı bina tespit edildiğini söyledi.

“Ağır hasarlı evlerde oturan vatandaşlara toplam 41 bin lira yardımda bulunacağız. Evi hasarlı ama eşyalarını alabilen vatandaşlara ise yaklaşık 11 bin lira kira yardımı gerçekleştireceğiz. Orta hasarlı evlerde oturanlara ise 5 bin lira destek ve 27 bin lira güçlendirme kredisi verilecek. Köyde evi yıkılanlara 11 bin lira acil yardım ve 5 bin lira da eşya yardımı için bir destek ortaya koyacağız.”
Sağlık Bakanı Koca da, 18 kişinin yoğun bakımda olduğunu durumu ağır olan kimsenin bulunmadığını belirtti.

Kurum: Elazığ’da 50 yıkık, 308 ağır hasarlı, 150 orta hasarlı bina var

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ise hasar tespit çalışmalarını en geç 10 günde tamamlanmış olacağını ifada ederek, “Elazığ merkez, Sivrice ve Maden’de 50 yıkık binamız mevcut. 308 ağır hasarlı, 150 de orta hasarlı binamız mevcut. Bu binalarımızdan 22 tanesi acil yıkılacak binalardan oluşuyor. Dün itibarıyla yıkımlarını başlattık” diye konuştu.

Koca, “9 binada ağır hasar binaların tespitini yaptık. Bu binaların da yıkılması gerektiği ortaya kondu. Bu bölgede 184 daire riskli durumda” dedi.

Elazığ için 2 bin yeni konut yapımı öngördüklerini aktaran Bakan Koca, “TOKİ ile toplamda 400’e yakın konutu öncelikli olarak evleri yıkılan vatandaşlarımıza teklif edeceğiz” diyerek konutların temelinin Şubat’ta atılacağını yıl sonuna kadar da teslim edileceğini söyledi.

Bu arada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, depremden etkilenenlerin temel ihtiyaçları için 8 milyon lira kaynak aktardıklarını açıkladı.

Bini aşkın artçı sarsıntı

Öte yandan depremden sonra şimdiye kadar 21’inin büyüklüğü 4’ün üzerinde olan 1022 artçı sarsıntı meydana geldi.

Kandilli, Richter ölçeği olarak da bilinen yerel büyüklüğü (ML) gösteren veriyi kullanırken, AFAD ve USGS ise büyüklük göstergesi olarak moment büyüklüğünü (Mw) veriyor.

Elazığ’da 8 Mart 2010 tarihinde 6.0 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Merkez üssü Kovancılar olan depremde 51 kişi yaşamını yitirmişti.

Yorumlar:

Yorum Yaz