Babalarının istismarına uğrayan 3 kız kardeş: Susmayacağız, utanmayacağız

Mersin'de babaları tarafından sistematik cinsel saldırıya maruz kalan, fiziksel ve psikolojik şiddette uğrayan 3 kız kardeş, yıllar sonra bir araya gelerek yaşadıklarını anlattı. Aydın Duidim'de emlakçılık yapan 55 yaşındaki zamlı ise sorgusu sonrası serbest bırakıldı.


Mersin'de, 55 yaşındaki babaları S.D.'den, kendilerine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla şikayetçi olan yaşları 28 ile 34 arasında değişen 3 kız kardeş, basın toplantısıyla yaşadıklarını anlattı. Kızlarının şikayeti üzerine gözaltına alınıp, serbest bırakılan baba ise suçlamaları kabul etmedi. 

H.G. (34) ile kız kardeşleri S.D. (30) ve S.D., (28) ile teyzeleri ve kuzeni  geçen hafta öz babaları S.D.'nin yıllardır kendilerine cinsel istismarda bulunduğunu öne sürüp, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.  Beş kadının şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Aydın'ın Didim ilçesinde gözaltına alınan emlakçı S.D. hakkında nitelikli cinsel saldırı, istismar, psikolojik ve fiziksel şiddet suçlarından  soruşturma açıldı. Emlakçı S.D., kızlarının kendisinden para alabilmek için böyle bir olaya başvurdukları iddia ederek tüm suçlamaları reddetti ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Bugün Mersin Kadın Platformu'nca Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen basın toplantısına katılan cinsel istismar mağduru“Artık susmayacağız” diyen 3 kız kardeş kadınlara da dayanışma çağrısında bulundu. 

Sistematik cinsel istismara maruz bırakılan 3 kız kardeş, failin serbest bırakılmasına tepki gösterirken, S., “Bu kadar insanın şikayeti dikkate alınmayıp serbest bırakılıyor. Bu bir akıl tutulmasıdır” diyerek öfkesini dile getirdi. 
 
‘Susmayacağız, utanmayacağız’ 
 
9 yaşında istismarın başladığını belirten S., 15 yaşına kadar devam ettiğini söyledi. Bugüne kadar korktuğu ve toplumun cinsiyetçi, erkeği koruyan bakış açısı nedeniyle konuşamadığını ifade eden S., “Ama bu saatten sonra asla susmayacağım ve susmayacağız. Asla da utanmayacağız. Utanması gereken biz değiliz o adi erkektir. Şimdiye kadar baskı, işkenceyle bastırdı sesimizi, ama artık susmayacağız. Başka insanların evladına zarar vermesin diye bu kişinin bir an önce ceza alıp tutuklanması gerek. İstediğimiz tek şey o adi erkeğin ceza alması, ellini kolunu sallayarak insanların arasında dolaşamaması. Düşünün babasını seven 9 yaşında küçük bir çocuksun ama o sana, sevgi sandığın aslında hayatını karartacak kötülükle karşılık veriyor. Baba sevgisinin o şekilde olduğunu sanıyordum.  Ben 12 yaşına gelince ancak anlamaya başladım ve evden kaçtım” dedi. 
 
‘Sığındığım polisler bana inanmadı ve eve gönderdi’ 
 
“Kimseye anlatamazdım çünkü tehdit ediliyordum, çocuktum, korkmuştum” diyen S., çareyi evden kaçmakta bulsa da karakolda kendisine inanmadıklarını aktardı. S., “Polis bana değil o erkeğe inandı ve annemden dayak yediğim için evden kaçtığımı söyleyince eve gönderildim. Eve varınca işkencesine maruz kaldım. ‘Kimseye bir şey dedin mi’ diye defalarca dövdü. Hiç birimizin birbirimizden yıllarca haberi olmadı sadece büyük ablam görmüştü ve o zamandan bu zamana birbirimizin yüzüne dahi bakmadık. Çok utandık, cesaret edemedik.  Meğer tüm kardeşlere aynı kötülüğü yapmış. Bir ay önce bir araya gelmiştik tüm kardeşler ve orada ben itiraf edince diğer kardeşlerim, teyzem, kuzenim de anlatınca olay ortaya çıktı. Korkunç bir durumdu, susmamalıydık” diye konuştu. 
 
‘Ağır bir ceza alır umuduyla şikayette bulunmuştuk’ 
 
Ardından Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunduklarını aktaran S.D “Serbest bırakıldığını duyunca adeta yıkıldık, şikayet etiğimiz vakit kesin ağır bir şekilde ceza alır umuduyla gitmiştik. İfadesinde ‘para için bunları uydurduğumuzu’ söylemiş. Onun yaptığı onca işkenceye karşı biz büyük bir emekle okuyup meslek sahibi olduk. Parasına da muhtaç değiliz. Hepimizin işi gücü var. Ailesinden birçok kişinin haberi olduğu halde susuyorlar. Elimizde Adli Tıp raporları var. Resmi evraklarımız var.  Korkunç bir durum. Böyle bir suçlunun serbest bırakılmasına anlam veremedik” ifadelerini kullandı. 
 
‘Kadın dayanışmasına ihtiyacımız var’
 
Failin ceza alması için sonuna kadar mücadele edeceklerini ancak kadınların da kendi yanlarında olmasını istediklerini aktaran S., son olarak şunları ekledi: “Kadın dayanışmasına ihtiyacımız var. Duyulur duyulmaz başta Mersin olmak üzere Adana ve birçok yerden kadın desteği almaya başladık. Mersin Kadın Meclisleri, Mersin Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Mersin Kadın Platformu ve birçok kadın örgütü destek oldu. Kadın dayanışması sayesinde inanıyorum ki bu ve bunun gibi kişiler cezasını bulacaktır bulmalıdır da. Adalet arayışımızda tüm kadınları desteğe çağırıyoruz.” 
 
‘Annemizi de fuhuşa zorladı’ 
 
Abla H.G., 6 yaşından 20 yaşına kadar anneleriyle dini nikahlı olan babasının cinsel istismarına maruz kaldığını ileri sürdü. 

H.G., "Altı yaşımdan 20 yaşıma kadar tacize ve tecavüze uğradım. Yıllarca şiddet uyguladı. Bunları sadece bana yapıyor sanıyordum ama kız kardeşime yaptığını da gördüm. 20 yaşlarımda iken bir sabah uyandım, koridordan ayak sesi geldiğini duydum. Yine bana geliyor zannettim. Ayak sesleri kesildi, odadan çıkıp nereye gitti diye baktım. Kardeşimin odasına girmiş, ağzını kapatmış halde tacizde bulunduğunu gördüm. Beynimden vurulmuşa döndüm. Bunların hepsi yeni ortaya çıktı. Yaşadıklarımız psikolojimi alt üst etti. Çok fazla mağdur var, çok fazla şikayetçi var ama korktukları için üzerini kapatmaya çalışıyorlar. Bir babanın evladına yapmayacağı şeyleri yaptı bize. Bir insan evladına bunları nasıl yapabilir?  Annemi hep dövüyordu ama sonradan öğrendik ki annemi erkeklere pazarlıyormuş. Biz adaletin yerini bulmasını, onun en ağır cezayı almasını istiyoruz" dedi.

Kız kardeşlerden S.D. (30) de, "Bu yaşıma kadar evlenemedim, hep erkeklerden kaçtım. İki defa intihar girişiminde bulundum. Ben de sadece bana yaptığını sanıyordum ama herkese yapıyormuş. Annemin, ablamın gözlerinin içine bakamıyordum, utanıyordum. Annemi erkeklere pazarlamış" diye konuştu.

Mersin Kadın Platformu adına konuşan Bahar Şofer ise şunları söyledi:

"S.D isimli şahsın 3 kızını uzun yıllar boyunca çocukluklarından beri istismar ettiği iddiaları vardı. Daha önceden de babaları hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ileten kız kardeşler yine bu şikayetin sonuçsuz kalmasından, etkin bir soruşturma yürütülmemesinden kaygılılar. Şu anda ifadesi alınıp serbest bırakılan  S.D., tehditlerine devam etmekte, kız kardeşlerin şikayetlerini geri alması için baskı yapmaya devam etmektedir."

‘Takipçisi olacağız’ 
 
Mersin Kadın Meclisleri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Özge Çabuk, fail tutuklanıp en ağır cezayı alana kadar davanın takipçisi olacaklarını belirterek, “Cinsel istismar davalarında soruşturma titizlikle ve etkin yürütülmeli, dava süreçlerinde faillere ceza indirimleri, iyi hal indirimleri gibi indirimler uygulanmamalıdır. Bu olayın peşini bırakmayacağız. 3 kız kardeşin yanındayız” diye belirtti. (Kazete Haber Merkezi-Ajanslar)

Yorumlar:

Yorum Yaz