İdlib’de hava saldırısında 22 asker şehit oldu, çok yaralı var

Hatay Valisi Rahmi Doğan, İdlib’deki Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına saldırı düzenlendiğini, saldırıda 22 Türk askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Vali Doğan, çok sayıda yaralı bulunduğu, yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğunu kaydetti.


Hatay Valisi Rahmi Doğan, saldırıya ilişkin ilk açıklamasında “İdlib’de rejim kuvvetleri tarafından TSK unsurları hava saldırısına uğramıştır. Bu saldırı sonucu 9 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur. Ağır yaralılarımız var, yaralılarımızı Cilvegözü Sınır Kapısından Türkiye’ye aldık. Tedavileri devam ediyor” dedi.

Doğan, ilerleyen saatlerde yaptığı ikinci açıklamasında yaşamını yitiren asker sayısının 22'ye yükseldiğini duyurdu.

Doğan ayrıca tüm askerlerin Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan içeriye alındığını ve yaralıların hastanede olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, akşam saatlerinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da bulunduğu bir heyetle Beştepe'de İdlib gündemiyle yaklaşık 2 saatlik toplantı gerçekleştirmişti.

CHP, İYİ Parti ve MHP'nin genel başkanları da gelişmeleri Ankara'da takip ediyor. 

REUTERS'E GÖRE ŞEHİT SAYISI 34

Reuters'ın haberine göre, Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise İdlib'deki hava saldırılarında en az 34 Türk askerinin hayatını kaybettiğini öne sürdü. İspanyol haber ajansı EFE de en az 30 Türk askerinin yaşamını yitirdiğini iddia etti. Ajans, haberini TSK kaynaklarına dayandırdı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştüğü kaydedildi.  
(Sputnik- DWTürkçe- BBCTürkçe)

Yorumlar:

Yorum Yaz