Türkiye'de çalışan Rusya Haber Ajansı çalışanlarının evine saldırı

Sputnik Haber Ajansı Türkiye servisinde çalışan 3 gazetecinin evlerine, bir grup tarafından saldırı girişiminde bulunuldu.


Ankara'da, Rusya Haber Ajansı Sputnik'in Türkiye servisinde çalışan 3 gazetecinin evlerine saldırı girişimi oldu. Gazeteciler, saldırgan grubun evlerinin önünden ayrılmasının ardından emniyete başvurdu.

Ankara’da, saat 22.30 civarında, Rus haber ajansı Sputnik’in Türkiye servisinde çalışan üç gazetecinin evlerine, 15-20 kişilik gruplar tarafından saldırı girişimi oldu. “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları atan saldırganlar, Sputnik’te çalışan gazetecileri tehdit etti ve hakaretlerde bulundu. Saldırıda yaralanan olmadı.

Saldırganlar, gazetecilerin isim ve soy isimlerini söyleyerek, “Şehitlere karşı propaganda yaptın mı” şeklinde soru sordular.

Saldırganların evlerinin önünden ayrılmasından sonra gazeteciler emniyete giderek şikayetçi oldu.MARGARİTA SİMONYAN: ARKADAŞLARIMIZA VATAN HAİNİ DEMİŞLER

Sputnik ve Russia Today (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan ise, saldırıyla ilgili yaptığı twitter paylaşımında şunları söyledi:

"Ankaradaki üç çalışanımızın evlerini (!) şu an kimlikleri bilinmeyen tipler basmış, tehditler savurmuş, Ruslara çalıştıklarından dolayı kendilerine vatan hainleri demişler. Polis neler yapacak, bakacağız. Ayrıca, bu tiplerin, çok göz önünde olmayan bu çalışanlarımızın ev adreslerini nasıl olup da ellerine geçirdiklerini de sormak isterim."RUSYA FEDERASYONU'NDAN SALDIRIYA TEPKİ

Rusya Federasyon Konseyi'nin Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Kosaçev, Sputnik Türkiye çalışanlarına yönelik saldırıyla ilgili, Türkiye'nin olayı hızlıca araştırması, sorumluların cezalandırılması ve Rus basınının tamamı için güvenlik önlemlerinin alınması gerektiğini söyledi.

Saldırıyla ilgili açıklama yapan Rusya Federasyon Konseyi'nin Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Rus basınına baskı yapılmasının ikili ilişkilerdeki durumu zorlaştıracağı yorumunda bulundu.

Kosaçev, Türkiye'nin saldırının sorumlularını hızlıca araştırması, sorumluları cezalandırması ve Rus basını için gerekli güvenlik önlemlerini alması gerektiğini söyledi. (SputnikTR)

Yorumlar:

Yorum Yaz