Odatv Genel Yayın Yönetmeni Pehlivan tutuklandı, 3 gazeteci adli kontrol şartı ile serbest

Erişim engeli getirilen Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, çıkarıldığı nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Sorumlu Müdür Aydın Keser ile Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel de adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.


OdaTV Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu ile muhabir Hülya Kılınç’ın tutuklandığı soruşturma kapsamında Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan avukatlarıyla birlikte ifade vermek için İstanbul Adliyesi’ne gitti. Pehlivan, ifadesinin ardından  tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi. 

3 GAZETECİ İÇİN ADLİ KONTROL ŞARTI

Yeni Yaşam Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ve editörü Semiha Alankuş ile Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İstanbul Başsavcısı Vekilinin talimatıyla ifade için  İstanbul Adliyesi’ne çağrılmıştı.

Savcılık ifadesi alınan Semiha Alankuş serbest bırakılırken,  Mehmet Ferhat Çelik, Aydın Keser ve Murat Ağırel tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

İfadeleri alınan Çelik, Ağırel ve Keser, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

KILIÇDAROĞLU'NDAN TUTUKLAMALARA TEPKİ

Öteyandan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazeteciler Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç’ın tutuklanmasına tepki gösterdi.

Libya’daki MİT şehidinin cenaze törenine ilişkin yapılan haberle ilgili başlatılan soruşturmada OdaTV Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç’tan sonra OdaTV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan da tutuklanmıştı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin tutuklanması kararına tepki gösterdi.
 
Twitter hesabından bir paylaşım yapan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

* Saray; bağımsız gazetecileri tutuklamaya, medyayı sansürlemeye ve muhalif görüşleri sindirmeye devam ediyor.

* Hiç kimse unutmasın, hukukun üstünlüğünün güvencesinde özgürce gazeteciliğin yapılacağı bir Türkiye’yi, Saraya rağmen yeniden inşa edeceğiz! (Kazete)

Yorumlar:

Yorum Yaz