AVM ve lokantalar hariç, tüm kapalı alanların etkinlikleri durduruldu

Tüm dünyayı saran koronavirüs Türkiye'de de yayılmaya devam ediyor. Vaka sayısı 47'ye çıkarken AVM ve lokantalar hariç tüm kapalı alanların faaliyetleri durduruldu. Sivil toplum örgütlerinin toplantı, eğitim ve genel kurulları ertelendi.


Tüm dünyayı saran koronavirü hastalığı Türkiye'de de yayılmaya devam ediyor. Vaka sayısı yurt genelinde 47'ye çıkarken, umreden dönen binlerce vatandaş karantina altında. 

İçişleri Bakanlığı Sosyal medyada asılsız ve provokatif koronavirüs paylaşımları yapan 93 şüphelinin tespit edildiğini, 19 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Bakanlıktan şu açıklama yapıldı:

Son dönemde dünyada yayılarak çok sayıda insanın ölümüne sebep olan Coranavirüs (COVID-19) hastalığı ile ilgili olarak; “virüsün ülkemizde de salgına dönüştüğü, ilgili kurum ve görevlilerce gerekli/yeterli tedbirler alınmadığı, konunun halktan saklandığı” yönünde, gerçek dışı görüntü ve ses dosyaları kullanılmak suretiyle sosyal medya üzerinden toplumu korku, panik ve endişeye sevk etme, yetkili/sorumlu kuruluşları ve kişileri kamuoyu nezdinde hedef gösterme amaçlı paylaşımlar görülmektedir.

19 GÖZALTI

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekipleri, söz konusu bu paylaşımları yaptığı değerlendirilen kullanıcıların tespitine yönelik yürüttüğü çalışmalarda; 93 şüpheli şahıs tespit etmiştir.

Bu şüphelilerden 19’u gözaltına alınırken, diğer tespitlerle ilgili gözaltına alma işlemleri devam etmektedir

KONYA'DA ÜMRECİLER KARANTİNADAN ÇIKMAYA ÇALIŞTI

Koronavirüs nedeniyle Konya Tahir Büyükkörükçü Yurdu’nda müşahede alınan umrecilerin, karantinayı ihlal edip dışarı çıkmayı zorladığı belirtildi.

HASTANELERDE KORUYUCU EKİPMAN SIKINTISI 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) koronavirüs salgını ile sağlık alanında yaşanılanlara ilişkin bir değerlendirme yayımladı.

“Dünya Sağlık Örgütünün Covid-19 virüsünü pandemi ilanındanveülkemizde ilk vakanın görülmesinin üzerinden 6 gün geçmesine rağmen, halen ülkemizde pandemi salgınlarında uygulanan önlemlerin yeterince hayata geçirilmesi konusunda çok ciddi eksikler ve sorunlar yaşanmaktadır” denilen açıklamada ilk pozitif vaka ile karşılaşılana değin virüsün Türkiye’ye gelip gelmediği üzerine odaklanıldığına; açıklama ve bilgilendirmelerin virüs “var-yok” sınırlılığında sürdürüldüğüne dikkat çekildi.

TÜM KAPALI  ALANLARIN FAALİYETİ  DURDURULDU

İçişleri Bakanlığı’nın yeni genelgesiyle birlikte bu gece itibariyle tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulacak.

CAMİ VE MESCİTLERDE  TOPLU NAMAZ YASAKLANDI

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş koronavirüs salgını sebebiyle cuma namazları başta olmak üzere cami ve mescitlerde toplu halde kılınan namazların askıya alındığını açıkladı. 390 kişinin daha yurda döneceğini kaydeden Erbaş, camilerin de açık olacağını ifade etti.

TTB Merkez Konseyi, koronavirüs salgınına ilişkin düzenlediği basın toplantısıyla alınması gereken önlemleri sıraladı. Soru-yanıt kısmında konuşan Sinan Adıyaman “Bazı hastaların test sonuçlarına ‘yüksek riskli’ gibi tuhaf bir yanıt verildiği ve bu vakaların toplam hasta sayısına ilave edilmediği duyumları alıyoruz” dedi, bir büyük ilde sağlık çalışanları arasında infial olduğunu aktardı. (Kazete Haber Merkezi)

Yorumlar:

Yorum Yaz