Tutuklu gazeteciler için kampanya: #GazetecilerDeEvdeKalsın

Haberin Var Mı? İnisiyatifi, tutuklu gazeteciler için #GazetecilerDeEvdeKalsın etiketiyle sosyal medya kampanyası başlattı


Bir grup gönüllü gazetecinin tutuklu meslektaşlarıyla dayanışmayı büyütmek için oluşturduğu “Haberin Var Mı?” adlı inisiyatif, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hapishanelerde oluşan salgın tehdidide dikkat çekmek için #GazetecilerDeEvdeKalsın etiketiyle sosyal medya kampanyası başlattı.

Çalışmaları süren 3. Yargı Paketi’ndeki infaz düzenlemesinin cinsel suçluların dahi tahliyesini kapsadığını belirten inisiyatif, “Peki gazeteciler, öğrenciler ve siyasetçiler, salgın tehdidine rağmen cezaevlerinde mi kalacak? Anayasa’nın eşitlik ilkesini çiğnemeyin!” dedi.

Kampanya metninde şu ifadeler yer aldı:

“Hapishaneler boşaltılmalı, derhâl!

Türkiye’deki 389 hapishanede doluluk oranı yüzde 121. Aralık ayı rakamlarına göre hapishanelerde, aralarında yüzden fazla gazetecinin de olduğu 208 bin hükümlü, 55 bin tutuklu var.

Birçok ülke koronavirüs tehdidi nedeniyle cezaevlerini boşalttı. Türkiye’de hükumet benzer endişelerle infaz süreleriyle ilgili bir çalışma yürütüyor. Ancak anlaşıldığı kadarıyla bu çalışma cinsel saldırı suçlarını, uyuşturucu kaçakçılığını, hırsızlığı, vergi kaçakçılığını, insan ticaretini kapsıyor.

Mesleğini icra etmekten başka bir suçu bulunmayan gazeteciler, öğrenciler ve siyasetçiler ise salgın tehdidine rağmen cezaevlerinde kalacak.

Bu yaklaşım öncelikle Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı!

İstisna olması gereken tutukluluk tedbiri “kaçma şüphesi, kuvvetli suç delili” gibi gerekçelerle yersizce kullanılmışken, ifade edilen düşüncelerden, yapılan haberlerden dolayı tutuklanmış olanlar derhal tahliye edilmelidir.

Hükümlülerin infaz sürelerinde azaltmaya gidilmeli, 3 yıldan az infazı kalanlar ise ayrımsız bir şekilde, hastalığa yakalanmadan derhal tahliye edilmelidir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kriterlerine göre şiddet çağrısı içermeyen fikirlerin açıklanması ve yayılması bir haktır. Yalnızca bu haklarını kullandıkları için hapsedilen tüm gazeteciler de tahliye edilsin, bu sıkıntılı günleri aileleriyle bir arada geçirebilsinler.

Hayata ve toplum sağlığına hep beraber sahip çıkalım.

Sesimize ses katın!”
(sendika.org)

Yorumlar:

Yorum Yaz