Kadın doktora saldıran hasta yakını adli kontrol şartıyla serbest kaldı

COVID-19 tedavisi gören durumu ağır bir hastanın hayatını kaybetmesi sonrasında hasta yakınları Dr. Esra Ersöz Genç'e oksijen tüpüyle saldırarak yaraladı. Bu arada hastanenin camlarını kıran saldırganlardan ikisi hakkında gözaltı kararı veren savcılık sorguları sonunda şüphelileri serbest bıraktı.


Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde doktor Esra Ersöz Genç (35), akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybeden hastanın yakınlarının saldırısına uğradı. Saldırganlardan birinin oksijen tüpüyle kovaladığı Acil Servis Doktoru r Esra Ersöz Genç yaralandı. Yaşadıklarını sosyal medya hesabından paylaşan Genç, "O tüpü bize takacakmış, öyle diyordu. Benim yaşadığım şok, ifade vermem şahsın gözaltı süresinden uzun tuttu. Şimdi bu adam dışarıda” dedi. Olay, dün sabah Kalkınma Mahallesi'ndeki KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde yaşandı. Akciğer kanseri nedeniyle tedaviye alınan ve solunum güçlüğü çeken 65 yaşındaki T.D., doktorların tüm müdahalelerine rağmen hayatını kaybetti. Ölüm haberini alan yakınları ise acil servisten girerek, görevliler ile tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine de hasta yakınlarından bazıları servisteki camları kırıp, oksijen tüpüyle serviste görevli doktor Esra Ersöz Genç’e saldırdı. Özel güvenlik görevlileri ile polis ekiplerince hasta yakınları dışarı çıkarıldı.Olayla ilgili iki zanlı gözaltına  alındıysa da.  savcılık ifadelerinin ardından serbest kaldı. 

SALDIRGAN TEKRAR GÖZALTINA ALINDI

Doktora saldıran ve ifadesinden sonra serbest bırakılan saldırgan İhsan Aydın (35), ve yanındaki bir kişi , sosyal medyada dile getirilen tepkiler üzerine savcılığın talimatıyla tekrar gözaltına alındı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDET YASASI ÇIKALI HENÜZ İKİ HAFTA OLMADI

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı kanun teklifinin yasalaşması üzerinden iki hafta geçmeden bir şiddet olayı daha kamuoyuna yansıdı. Trabzon'daki olayla ilgili açıklama yapan TTB, etkin ceza talep etti.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin düzenlemenin TBMM’de kabul edilmesine rağmen, hekimlere yönelik şiddet olayları devam ediyor.

Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde COVID-19 tedavisi gören durumu ağır bir hastanın hayatını kaybetmesi sonrasında yaşanan olay, saldırıya maruz kalan Dr. Esra Ersöz Genç'in Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla kamuoyuna yansıdı.

Genç mesajında, "entübe (solunum cihazına bağlı), kalbi iki defa durmuş, masajla dönmüş akciğer kanseri bir hastanın tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığını", ardından hasta yakınlarının önce zorla kapalı servise girmeye çalıştıklarını, kapı ve camları kırdığını belirterek "Güvenlik ile beraber ben kapının dışında hırpalandık (elimdeki kesikler bu arada oldu sanırım) sonra servisin iç kapısını da zorla açarak 5 kişi içeri daldılar. Bizim tulumlarla maskelerle girdiğimiz servise ellerini kollarını sallayarak girip sağa sola tekme atarak vefat eden hastanın başına geçtiler. İçlerinden biri eline oksijen tüpünü alıp bizi kovalamaya başladı.. o tüpü bize takacakmış, polis geldiğinde öyle diyordu” ifadelerini kullandı.

Dr.Ersöz Genç, "Beni servisten nasıl çıkardılar bilmiyorum. Benim yaşadığım şok, adli muayenem, pansumanım, ifade vermem, şahsın gözaltı süresinden uzun tuttu... Şimdi bu adam dışarıda” sözleriyle yaşadıklarını anlattı.  Sağlıkta şiddetin önlenmesine ilişkin yasanın çıktığını hatırlatan Genç, "Ben kendimi güvende hissetmiyorum. Bir daha ki nöbette ne olacak? Evime, aileme sağ sağlam dönebilecek miyim, bilmiyorum. Korkuyorum duyuyor musunuz beni?” diye seslendi.

5. Beni servisten nasıl çıkardılar bilmiyorum. Benim yaşadığım Şok,adli muayenem , pansumanım,ifade vermem şahsın göz altı süresinden uzun tuttu... şimdi bu adam dışarıda... çıktı diyorlar.. ben kendimi güvende hissetmiyorum. Bir dahaki nöbette ne olacak


TÜRK TABİBLERİ BİRLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Trabzon'da yaşanan olayla ilgili açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) “Bu şartlarda hekimlik yapılamaz, sağlık hizmeti sunulamaz” sözleriyle tepki gösterirken saldırganlara yönelik etkin cezaların uygulanmasını talep etti.

TTB'den yapılan açıklamada "cezasızlıktan alınan cesaret gerekli yaptırımlara uğramaz, en etkili ağızlardan tutum alınmaz ise bu ülkede hekimlik yapılamaz, sağlık hizmeti sunulamaz demektir" denildi. TTB, Pazartesi günü yaptığı yazılı açıklamada, sağlıkta şiddetin önlenmesine ilişkin yasal düzenlemeye işaret ederek “Sağlıkta şiddet, salgın ortamında sağlıkçılara jest olarak yasa çıkarmakla engellenemez. Kararlı, samimi ve net bir siyasi tutum alınmalı, ülkeyi ve sağlık ortamını yönetenler bu konuyu taktik olarak değil gerçek ve yaşamsal bir sorun olarak görüp adım atmalıdır” talebinde bulundu.

Açıklamada, "Bizler süslü ceza yasaları değil caydırıcılığı olan bir işleyiş ve hukuki süreç bekliyoruz. Bu tür saldırganların örnek alınamayacağı,  yapanların pişman olacağı tutumlar bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı. TBB, "saldırganların etkin biçimde cezai yaptırıma tabi olmalarını” beklediklerini vurguladı.

DESTEK YAĞDI

Öte yandan aynı hastanede görev yapan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü de, meslektaşının yaşadıklarını sosyal medya hesabından paylaştı. Yaşananlara tepki gösteren Prof. Özlü paylaşımında, “İleri evre akciğer kanserli, tek akciğeri alınmış ve gün içinde iki kez hayata döndürülen hasta vefat edince, yakınları acilde dehşet saçmışlar. Ölüme çare olsa, hekimler ölmezdi. Şiddete müsamaha gösterilmemeli” ifadelerinde bulundu.

İl Sağlık Müdürü Hakan Usta da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinde meslektaşının yaşadığı saldırı sonrasında Beyaz Kod verildiğini belirtti. Usta, "Savcılık konuya hakim ve takip ediyor. Her ne kadar, 'kişi serbest kalmış' dense bile savcılık konunun üzerinde ciddi bir şekilde duruyor." dedi. Hukuki zeminde hasta yakınının yaptığı iddia edilen saldırının suç olduğunu söyleyen Usta, şunları kaydetti:

"Bizde o anlamda takibini yapıyoruz. Olay dün sabah fakültede olmuş. Olayda anlatılan şekliyle bir sıkıntı yok. Ama sonuçta tabii kameralar seyredilecek, savcılık boyutunda deliller değerlendirilecek. Bir karar verilecek. Karar merci biz değiliz. Ama olay hekim meslektaşımızın anlattığı şekliyle biz ona inanıyoruz, güveniyoruz."

Usta, sonsuz destek verdikleri Genç'in moral ve motivasyonunun bozulduğunu söyleyerek, "Böyle bir olayda insanların sarsıntı geçirmemesi çok mümkün olmuyor. Ama hekimler güçlüdür. Kolay toparlar ama içinde bir yara olarak da kalır maalesef. Kendisinde biraz sıyrıklar var. Kamera kayıtlarını savcılık aldı. Onlar inceleyecekler. Ona göre net bir şey ortaya koyacak." diye konuştu.

"Sağlık Hizmetleri Temel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"nin TBMM'de kabul edildiğine de değinen Usta, "En ağır şekilde cezanın yazılmasının hiçbir kaybı olmaz. Suç işlemediğin takdirde o cezayı da yememiş olursun." ifadesini kullandı. Usta, 28 Nisan tarihinin "Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü" olduğuna işaret ederek, "28 Nisan'ın öylede bir anlamı var maalesef. Ona denk düştü maalesef." diye konuştu. Öte yandan Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili söz konusu kişi hakkında, "Kasten yaralama, tehdit, hakaret ve mala zarar verme" suçlarından soruşturma başlatıldı.

BİLİM KURULU ÜYESİNDEN TEPKİ

Dr. Esra Ersöz Genç'in uğradığı saldırıya, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü de Twitter hesabı üzerinden tepki gösterdi. Özlü, "Ölüme çare olsa, hekimler ölmezdi. Şiddete müsamaha gösterilmemeli” dedi.

İleri evre akciğer kanserli, tek akciğeri alınmış ve gün içinde iki kez hayata döndürülen hasta vefat edince, yakınları acilde dehşet saçmışlar. Ölüme çare olsa, hekimler ölmezdi. Şiddete müsamaha gösterilmemeli.

View image on Twitter
978 people are talking about this

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete verilen cezaların artırılmasına ilişkin kanun teklifi 15 Nisan'da TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşmıştı.

YASAL DÜZENLEME 12 GÜN ÖNCE YAPILMIŞTI

Düzenleme, kamu ve özel sağlık kurum ile kuruluşlarında görev yapan sağlık personeliyle yardımcı sağlık personeline karşı görevleri sebebiyle işlenen suçlara, Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerine göre belirlenecek cezaların yarı oranında artırılmasını öngörüyor. Ayrıca, söz konusu suçlarda Türk Ceza Kanunu'nda yer alan hapis cezasının ertelenmesi hükümleri uygulanmayacak. SALDIRGAN ADLİYEYE SEVKEDİLDİ, MAHKEME ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SALIVERDİ

İhsan Aydın hakkında Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı dün yeniden gözaltı kararı verdi. Karar doğrultusunda Trabzon Emniyet Müdürlüğü ekipleri, İhsan Aydın'ı Sürmene ilçesinde yakalayarak, gözaltına aldı. 

Taksim Polis Merkezi'ne götürülen ve hakkında 'Kasten yaralama, tehdit ile kamu malına zarar verme' suçlarından soruşturma başlatılan İhsan Aydın, bugün adliyeye sevk edildi.

'ÖFKEME MANİ OLAMADIM'

Hastanede 'Beyaz kod' verilirken, gözaltına alınan İhsan Aydın, ifadesinde babasının ölüm haberiyle sinir krizi geçirdiğini, öfkesini kontrol edemediğini ileri sürdü. "Doktora fiziksel bir saldırım olmadı. Babamın öldüğü haberi üzerine sinir krizi geçirdim. Babamın ölüm nedeniyle ilgili bazı sorularımız oldu, bunun üzerine gerginlik yaşandı. Öfkeme mani olamadım. Doktora saldırım olmadı" diyen Aydın, serbest kaldı.

'ÇOK PİŞMANIM'

Trabzon'da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde doktor Esra Ersöz Genç'e saldırıp, oksijen tüpüyle kovalayan ve 'kasten yaralama', 'tehdit' ile 'kamu malına zarar verme' suçlarından 2'nci kez gözaltına alınıp, adliye sevk edilen İhsan Aydın'ın (35) polise verdiği yeni ifade ortaya çıktı.

Pişman olduğunu söyleyen Aydın, "Babamın öldüğünü görünce dünyam karardı, yaptıklarımdan çok pişmanım. O anlık öfkeyle kendimi kontrol edemedim. Kendimde değildim; fakat doktora hiçbir saldırım olmadı" dedi.

Yorumlar:

Yorum Yaz