ŞOK'ta mağaza müdüründen kadın çalışana cinsel saldırı

ŞOK, marketler zincirinin bir şubesinde mağaza müdürü, kadın işçiye cinsel saldırıda bulunmaktan bir hafta süreyle görevden uzaklaştırıldı, daha sonra başka bir şubede görevlendirildi


Mağaza müdürünün cinsel saldırısı karşısında sessiz kalmayan, tacizciyi teşhir eden ve hukuki mücadeleye başlayan kadın işçi, "İşe ihtiyacım olduğunu biliyorlardı ve susacağımı zannettiler. İnsanların işe ihtiyacı var diye tacize sessiz kalması mı gerek?" diyor.

Tunceli'deki (Dersim)  bir Şok Market şubesinde Y.K isimli mağaza müdürü aynı işyerinde çalışan kadın işçiye cinsel saldırıda bulundu. Kadın örgütlerinin sosyal medyada tacizciyi teşhir etmesi üzerine olay Türkiye gündemine yansıdı.

İşe başladığı sırada mağaza müdürü tarafından cinsel saldırıya uğrayan kadın işçi Tunceli Emniyet Müdürlüğü’ne şikâyette bulundu. Tunceli 
Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Merkezi’nden avukatlar ve Dersim Kadın Platformu da olayın takipçisi oldu. TCK 102. Madde’den cinsel saldırı suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan Y.K bir başka Şok Market şubesinde çalışmaya devam ediyor.

Cinsel saldırıya uğrayan kadın işçi ise olayın örtbas edilmeye çalışıldığını ancak kendisinin bu işin peşini bırakmayacağını söylüyor: “Şok olayın üstünü örtmeye çalışıyor. İşe ihtiyacım olduğu için sessiz kalacağımı düşündüler. Mağaza müdürü Y.K. olayın ardından uzaklaştırma aldı ve 1 hafta sonra Bingöl’de bir şubede çalışmaya başladı. Hukuki süreç devam ediyor. Kadınlar korkmasınlar, utanmasınlar, biz suçlu değiliz.”


“İnsanların işe ihtiyacı var diye tacize sessiz kalması mı gerek?”

Sendika.Org’a konuşan kadın işçi yaşadıklarını şöyle anlattı:

İki buçuk aydır Şok’ta çalışıyorum. İşe ihtiyacım vardı ve bir başka Şok şubesinde mağaza müdürü olarak çalışan bir arkadaşım ‘Eleman ihtiyacımız var, çalışır mısın?’ diye sordu. Böylelikle işe başladım. Beni müdür yardımcılığı pozisyonuna beni düşünüyorlardı. İşe başladıktan sonra mağaza müdürü ile müdür yardımcılığını konuşmak için iş çıkışında görüşmek için buluştuk. Görüşme sırasında bana saldırıda bulundu. Ben bağırmaya başlayınca durdu ve ‘Seni denemek için yaptım. Senin hakkında söylentiler duymuştum, kimseye deme’ dedi. Olayın hemen ardından durumu mağaza müdür yardımcısına bildirdim. Şok Market bölge sorumluları da 1 hafta sonra benimle konuştu. ‘Biz gelene kadar bir şey yapma, şikayetçi olma’ dediler. Ben sözlü ve yazılı olarak mağazaya durumu bildirdim. İşe ihtiyacım olduğunu biliyorlardı ve susacağımı zannettiler. İnsanların işe ihtiyacı var diye tacize sessiz kalması mı gerek? Sonra bu kişi 1 hafta uzaklaştırma aldı ve şimdi Bingöl’de çalışmaya devam ediyor. Bunun dışında bir şey yapılmadı, araya da korona girdi.

Ben de Dersim Kadın Platformu’na haber verdim. Kadınlar bu süreçte yanımda oldu. Artık beklemeye gücüm kalmadı ve sosyal medyadan duyurusu yapıldı. Barodan avukatlar da bu süreçte yanımda oldular. Sosyal medyadan teşhir edilince bölge sorumlusu yanıma geldi. İki aydır bir şey yapmıyorlardı, haber yayılınca tabii geldiler. Olayı daha önce yazılı ve sözlü bildirmeme rağmen ‘Bizim muhatabımız ne avukatlar ne kadın platformu, bizim muhatabımız sensin’ diyerek yeniden anlattırmaya çalıştılar.

“Kadınlar korkmasın, utanmasınlar, biz suçlu değiliz”

Dayanışma içinde bulunan tüm kadınlara teşekkür ederim. Bu yaşadıklarımı birçok kadın işyerinde yaşıyor. Kadınlara söylemek istediğim, korkmasınlar, utanmasınlar, biz suçlu değiliz. Bilinçlenerek örgütlenerek bunları aşabiliriz.

Ayrıca iş yoğunluğumuz çok fazla. Yemek yiyecek vakit bile bulamıyoruz. Mesai saatlerimiz arttı ve ‘çalışmak zorunda değiliz’ deyince de buna siz karar veremezsiniz deniliyor. Bunun da bilinmesini istiyorum.

Dersim Kadın Platformu sürecin takipçisi

Dersim Kadın Platformu’ndan Çağla Yolaşan ise hukuki sürecin başladığını ve Y.K.’nin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını söyledi:

Soruşturma TCK 102/1 cinsel saldırıdan açıldı ve devam ediyor kadın arkadaşımızın ve karşı tarafın ifadeleri alındı. Karşı taraf bir günü gözaltında geçirdi sonrasında adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Şu an davasının açılmasını bekliyoruz. COVID-19 salgını sebebiyle neredeyse hiç yeni dava açılmıyor. Bizler de davanın açılıp yargılama aşamasına geçilmesini bekliyoruz. Kadın arkadaşımız platform üyesi olarak durumu bizlerle paylaştı bu şekilde dahil olduk. Kendi meselemiz olarak görerek yaklaşıyoruz aynı zamanda, çünkü bir taraftan da kadına yönelik her türlü şiddete ve sömürüye karşı birlikte mücadele ettiğimiz bir arkadaşımız. Platform olarak sürecin bundan sonra her yönüyle takipçisi olacağız.

Sendika.Org

Yorumlar:

Yorum Yaz