Van gölünde batan mülteci teknesinde can kaybı 48'e yükseldi

Van Gölü'nde batan teknede bir kişinin cesedinin daha çıkarılmasıyla yaşamını yitirenlerin sayısı 48'e çıktı.


Van'da 27 Haziran'da göle açılan sığınmacıları taşıyan teknenin batması sonucu kaybolan kişilerden üç kişinin daha cansız bedenine ulaşılınca toplam can kaybı 48’e yükseldi.

Gevaş ilçesi Altınsaç Mahallesi'nden açılan ve bir daha haber alınamayan tekne ile hayatını kaybedenlerin cansız bedenlerinin çıkarılması için Jandarma İç Güvenlik Timleri, Su Altı Arama Kurtarma (SAK), Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ile Sahil Güvenlik ekipleri, ROW cihazlarıyla Çarpanak Adası açıklarında çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışmalarda son olarak üç kişinin daha cansız bedeni bulundu. Böylece ulaşılan cansız beden sayısı 48’e yükseldi.

NE OLMUŞTU?

Gevaş ilçesi Altınsaç Mahallesi'nde 27 Haziran'da tekneleriyle Van Gölü'ne açılan Sedat ve Medeni Akbaş'tan uzun süre haber alınamaması üzerine mahalle muhtarı güvenlik güçlerine kayıp ihbarında bulunmuştu.

Bunun üzerine gece görüşlü termal kameralı helikopter, İHA ve botlarla göl ile çevresinde yürütülen arama çalışmalarında tekne Çarpanak Adası açıklarında 106,5 metre derinlikte bulunmuştu. Soruşturma kapsamında aralarında tekneden yüzerek kurtulan Medeni Akbaş'ın da bulunduğu 5 kişi tutuklanmıştı. (İHA)

Yorumlar:

Yorum Yaz