Üç kez yakalanıp serbest bırakılan IŞID Emiri 4'üncü kez yakalandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin IŞİD emiri olduğunu belirttiği Mahmut Özden'in 10-12 kişilik gruplar oluşturarak saldırıya geçme ve bazı siyasileri kaçırma hazırlığındayken yakalandığını söyledi.


İçişleri Bakanı  Soylu'nun adını dillendirdiği ettiği Mahmut Özden 21 Eylül 2017'de 'DEAŞ'ın sözde emiri serbest' başlığıyla gazetelere haber olmuştu. Özden, 10 Temmuz 2018'deki operasyonda da gözaltına alınmasına rağmen serbest kalmış. Özden ayrıca geçen yıl 12 Temmuz'da da Adana'da MİT ve polisin ortak operasyonuyla gözaltına alınmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “IŞİD’in Türkiye emiri Mahmut Özden’in, önemli planlarla” yakalanarak tutuklandığını açıkladı. Soylu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Mahmut Özden’in evinde ve diğer yerlerde yapılan aramalarda dijital materyallere ve bilgisayarlara el konulduğunu belirtti.

Soylu, “Elde edilen bilgilere göre gerek Irak ve Suriye’den sürekli talimatlar aldığı, 10-12 kişilik gruplar oluşturmak suretiyle Türkiye’de eylemler ve hareketlilik ortaya koyacağı belirlendi. Şu anda onunla bağlantılı elimizde sorguları devam eden DEAŞ mensupları söz konusu” açıklamasını yaptı.‘SİYASİLERİ, DEVLET ADAMLARINI KAÇIRMA PLANI’

Konuyla ilgili gazetecilere açıklama da yapan Soylu, şunları söyledi:

“Bilgisayarında da elde edilen süreçlerde gerek Irak gerekse de Suriye’de sürekli talimatlar aldığı, 10-12 kişilik gruplar oluşturmak suretiyle Türkiye’de eylem ve hareketlilik ortaya koyacağı bir takım silahların mühimmatların gömüleceği yerler ve bunların kimlerle irtibatlanacağı ve yine aynı zamanda yine bir takım grupların özellikle Türkiye’de ekonomik açıdan zarar verebileceği değerlendiren gruplara da eylem yapmak ve yine aynı zamanda da bununla birlikte siyasi ve devlet adamların kaçırılıp Suriye tarafına götürülmesi hususunda bir planlar içerisinde olduğu çok net bir şekilde oradaki aldığı talimatlar ve uygulama planlarıyla ele geçirildi.SOYLU: KAFAMI KARIŞTIRAN BAŞKA İŞLER DE VAR

Çok zor bir sınırdayız, zor bir alandayız. Vekalet savaşlarının devam ettiği bir çizgideyiz. Tabi kafamı karıştıran başka işler de var, o da şu: Aslında DEAŞ’a baktığınız zaman hiç yapmaması gereken güya sözde eylemlerin planlandığını görüyorsunuz. O zaman arkasına bakmak lazım. Kimin motivasyon sağladığına ve nerelerin motivasyon sağladığına bakmak gerekir. Arkadaşlarımız bununla ilgili de değerlendirmeleri, çalışmaları yapıyorlar. Buna ait riski de ölçmeye buna karşı önlem almaya çalışıyoruz.”

Özden’in, geçen hafta İstanbul’da eylem gerçekleştirmek için keşifte bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan IŞİD üyesine talimat veren kişi olduğu da iddia edildi. Mahmut Özden’in bu kişinin sorgusunda elde edilen bilgilerle Adana’da yakalandığı ve İstanbul’da yapılan sorgusunun ardından tutuklandığı belirtildi.DAHA ÖNCE ÜÇ KEZ SERBEST BIRAKILMIŞ

Öte yandan Soylu’nun açıklamasının ardından dikkat çekici bilgiler de ortaya çıktı. Özden daha önce IŞİD yöneticisi olduğu iddiasıyla 3 kez gözaltına alınıp serbest bırakılmış.

Özden ilk olarak 21 Eylül 2017’de 6 kişiyle gözaltına alınmıştı. O dönemki haberlerde, IŞİD emirleri arasında olduğu öne sürülen Özden’in ‘Yamaçlı Grubu’nu yönettiği ve örgüte kazandırdığı her bir militan için 7 bin dolar aldığı haberlerde yer almıştı.

Özden ismi 10 Temmuz 2018’de de gündeme gelmişti. Yine Adana’daki operasyonda gözaltına alınan Özden, bu kez ‘IŞİD üyeleri yaralı Suriyelileri de dolandırmış’ başlığıyla gazetelere haber olmuştu.

YARALI SURİYELİLERİ DOLANDIRMIŞLAR

Mahmut Özden ismi ayrıca 12 Temmuz 2019’da gündeme geldi. Polis ve MİT’in yine Adana’daki operasyonunda, Mahmut Özden 14 kişiyle birlikte gözaltına alınmıştı. O dönem, IŞİD’in Adana emiri olduğu iddia edilen Özden ve birlikte hareket ettiği kişilerin esnafı ‘işyerlerinizde saldırırız’ diye korkutup haraca bağladıkları belirtilmişti.
.
Özden’in, bir fırından daha önce seri numaraları alınan 3 bin 500 liralık haracı alırken, suçüstü yakalandığı bildirildi.
(Yusuf Koyun-AA)
 

 

Yorumlar:

Yorum Yaz