Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Ayakkabı temizliği çok sayıda kişi için zor gibi görünebilir. Çünkü bir yandan temizlerken diğer yandan ayakkabılara zarar verme korkusu pek çok kişiyi endişelendiriyor.


Eğer doğru malzemeleri kullanır ve temizliği de doğru şekilde yaparsanız ayakkabılara herhangi bir zarar vermeniz mümkün olmaz. Bu konuda sizlere birkaç tüyo aktarıyoruz.
  • Süet ve Nubuk Ayakkabı Temizliği
Süet ya da nubuk ayakkabı kullanıyorsanız düzenli olarak tozdan arındırmanız gerekir. Ayakkabıları her kullanımdan sonra yumuşak bir fırça ile tozdan arındırmanız durumunda yeni görünümünü çok daha uzun süre koruyacaktır. Eğer ayakkabılarınız lekelenirse beyaz bir silgi kullanarak  ileri-geri hareketlerle lekenin çıkmasını sağlayabilirsiniz.  Olabildiğince bulaşık deterjanı gibi malzemeleri kullanmamaya özen gösterin. Çünkü bu malzemeler süet ve nubuk ayakkabılarda ekstra lekelenmeye sebebiyet verebiliyor.
  • Deri Ayakkabı Temizliği
Deri ayakkabıların temizliğinin ise çok daha kolay bir şekilde yapıldığını belirtebiliriz. Üzerindeki lekeleri ve kiri temizlemek için ılık su içerisine çok az miktarda sirke ekleyebilirsiniz. Ardından yumuşak bir bez kullanarak nazik hareketlerle ayakkabı yüzeyini temizleyebilirsiniz. Eğer ayakkabılarınız ıslanırsa çok hızlı bir şekilde kurutmaya çalışmayın sakın. İçerisine bol miktarda gazete kağıdı koyarak oda ısısında kurumasını sağlamanız durumunda deforme olmasını önlersiniz.


  • Spor Ayakkabı Temizliği
En çabuk kirlenen ayakkabılar kuşkusuz spor tarzda olanlardır. Spor ayakkabıları temizlemek için çamaşır deterjanı kullanabilirsiniz. Ilık suya az miktarda çamaşır deterjanı ekleyin ve köpükten sonra bir bez kullanarak ayakkabılarınızı silin. Sonrasında  ayakkabı yüzeyinde kalan deterjanı temizlemek için duru su ile silebilir ve böylelikle tertemiz görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayakkabıların bakımını yapmak için düzenli olarak boyamanız da gerekebilir.  Spor ayakkabıları boyamak gerekmiyor olsa da deri ya da nubuk gibi ayakkabıları boyamanız durumunda  nem ihtiyacını karşılamış olursunuz ve çatlama problemini tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Kaliteli Ayakkabıları Tercih Edin!

Ayakkabıları temizlemeniz durumundan kolaylıkla yıpranmasını istemiyorsanız kaliteye önem vermelisiniz. Kaliteli ayakkabıları tercih etmeniz durumunda temizliğinin çok daha kolay yapıldığını fark edeceksiniz. Bu noktada Decathlon kadın kışlık bot modelleri tercih edilebilir. Bu internet sitesinde kullanıma sunulan kadın ve erkek bot modelleri belirli bir kalitenin üzerinde olduğu için hem uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor hem de temizliği rahatlıkla yapılabiliyor.

Yorumlar:

Yorum Yaz