Turkuaz basın kartlı gazetecilerin sadece yüzde 25'i kadın

Başbakanlık Basın Yayın Genel Müdürlüğü'nün 67 yıldır erdiği sarı basın kartlarının yerini alan Cumhurbaşkanlığı'nın turkuaz basın kartı sahibi 15 bin148 gazeteciden, yaklaşık 3 bin 800'ünün kadın olduğu açıklandı.


CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun verdiği soru önergesini yanıtlayan Fuat Oktay, turkuaz basın kartı sahibi gazetecilerin sadece yüzde 25’inin kadın olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü vesilesiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi verdi. Oktay, Tanrıkulu’ya verdiği yanıtta 2020 yılı itibarıyla Cumhurbaşkanlığı'nın sarı basın kartı verdiği 15 bin 148 kişi olduğunu açıkladı.

Sezgin Tanrıkulu, Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle şu üç soruyu yöneltti:
  • 2020 yılı itibarıyla basın kartı sahibi kaç kişi vardır?
  • Sürekli  basın kartı taşıyan kişi sayısı kaçtır? Kadın erkek olarak sarı basın kartı dağılımı nedir?
  • Basın basın kartı aldıktan sonra 18 yıl basın kartı taşıyan ve meslekte 20 yılı geride bırakanlara sürekli basın kartı alma hakkı yönetmelikle düzenlenmiştir. Günümüz sosyal ve ekonomik şartlarında 5-10 yıl gibi süreler oldukça yüksek bekleme süresidir. Fiilen mesleğini 10 yıl icra edenlere istisnasız sürekli basın kartı verilebilmesi için bir çalışma düşünülmekte midir?
KART SAHİPLERİNİN SADECE YÜZDE 25’İ KADIN

2020 yılı itibarıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından Turkuaz  basın kartı verilen 15 bin 148 kişi olduğunu söyleyen Oktay, kart sahiplerinin yüzde 75’inin erkek ve yüzde 25’inin kadın olduğunu açıkladı.

Oktay, fiilen mesleğini 10 yıl icra edenlere istisnasız sürekli basın kartı verilebilmesi için bir çalışmanın düşünülüp düşünülmediği sorusunu ise yanıtsız bıraktı. (haber servisi)


Yorumlar:

Yorum Yaz