Yılın ilk 4 ayında 7 kadın gazeteci öldürüldü, 45 kadın gazeteci gözaltına alındı

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu'nun raporuna göre kadın gazetecilere yönelik şiddet vakası en çok Türkiye’de yaşandı ve 4 ayda 50 kadın gazeteci hakim karşısına çıktı.


Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ), 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde kadın gazetecilere dönük hak ihlalleri raporunu yayımladı. Raporda 2021 yılının ocak-nisan ayları arasında 2020 yılına göre kadın gazetecilere yönelik vakalarda yüzde 130,34 oranında artış gözlemlendiği kaydedildi. Raporda ayrıca Afganistan’ın kadın gazetecilerin hayati olarak en çok risk altında bulunduğu ülkeler arasında ilk sırada geldiği aktarılırken, en çok şiddet vakası kaydedilen ülkenin ise Türkiye olduğunun altı çizildi.

“2021’in ilk çeyreğinde kadın gazetecilere yönelik şimdiye kadar 348 vaka kaydettik. Söz konusu döneme ait en çok vaka, yazdıkları haber veya sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek hâkim karşısına çıkan 74 kadın gazeteciye ait oldu“ ifadelerinin yer aldığı raporda, ocak ayında yayınladığımız kadın gazetecilere yönelik en az 60 fiziksel saldırı, yasal yolla taciz, gözaltı, tutuklama ve çevrimiçi saldırılar olduğu; bu sayının şubatta 97'ye yükseldiği aktarıldı. Mart ayında ise 111 vaka ile sene başından itibaren neredeyse iki katına çıkarak, kadın gazetecilerin karşı karşıya kaldığı şiddetin giderek daha endişe verici ve ciddi bir tehlike oluşturduğunun gözlemlendiği söylendi. 

7 KADIN GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

2021’in başından beri yedi kadın gazetecinin öldürüldüğünün ifade edildiği raporda, dünya çapında 45 kadının haber takibi yaparken gözaltına alındığı bilgisi verildi. Kadın gazetecilerin yaşadıkları şöyle aktarıldı:
 • “Meslektaşlarımızın 38’i çevrimiçi karalama kampanyalarında hedef gösterilirken, 37’si sahada haber yaparken saldırıya uğradı.
 • 34 kadın gazeteci pandemi koşulları gözetmeksizin işlerinden kovuldu.
 • 25 kadın gazeteci işyerinde mobbinge maruz kaldı.
 • Sene başından beri en az 20 kadın gazeteci tehdit edilerek sindirilmeye çalışıldı. 
 • 17 kadın gazeteci cinsel tacize maruz kaldı. 
 • 16 kadın gazeteci fiziksel şiddete uğradı.
 • 9 kadın gazeteci hakkında hapis cezası verildi. 
 • 8 kadın gazeteci sözlü tacize uğrarken, üçü ırkçı söylemlere hedef gösterildi. 
 • Dört kadın gazeteci devlet baskısıyla karşı karşıya kaldı. 
 • İki kadın gazeteci cinsiyetçi söylemlerin odağındayken, bir kadın gazeteci kaçırıldı. 
 • Bir kadın gazetecinin ise uğradığı suikasta yönelik davasında halen fail yakalanamadı.”
EN ÇOK ŞİDDET VAKASI GÖRÜLEN ÜLKE TÜRKİYE

Raporda ayrıca Afganistan’ın kadın gazetecilerin hayati olarak en çok risk altında bulunduğu ülkeler arasında ilk sırada geldiği aktarılırken, en çok şiddet vakası kaydedilen ülkenin ise Türkiye olduğunun altı çizildi. Ülkede 2021’in başından bu yana 50 kadın gazetecinin sosyal medya paylaşımları ya da yazdıkları haberler nedeniyle hâkim karşısına çıktığı da raporda yer alan bilgiler arasında oldu.(İleri Haber)

Yorumlar:

Yorum Yaz