Rahim ağzı kanserinden koruyan HPV aşısı Türkiye'de de ücretsiz olsun kampanyası

Dünya'da kadınlar arasında en sık görülen kanser türleri içinde dördüncü sırada yer alan rahim ağzı kanserinden aşıyla korunmak mümkün. Dünyada 71 ülkede ücretsiz olan kanserden koruyucu HPV aşısının üç dozu Türkiye'de 2 bin 085 liradan satılıyor. HPV aşısının ülkemizde de ücretsiz olması için başlatılan kampanyaya bok sayıda ünlü destek verdi.


Kampanya ile ilgili açıklama yapan  Önce Çocuklar Ve Kadınlar Derneği  Başkanı Avukat Müjde Tozbey Erden rahim ağzı kanserinin dünya çapında kadınlar arasında en sık görülen dördüncü kanser türü olduğuna ve Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre  her yıl yaklaşık 570 bin yeni vaka görüldüğüne ve 311 binden fazla kadın ve erkeğin rahim ağzı kanserden yaşamlarını yitirdiğine  dikkati çekti.

HPV'ye bağlı gelişen kanserlerden aşı ile korunmanın mümkün olduğunu belirten Dernek Başkanı Erden, Türkiye'de üç dozu 2 bin 085 liraya satılan bu aşının ücretsiz olması için  düzenlenen kampanyaya kadın erkek tüm  kişilerin destek olmaya çağırarak şunları söyledi:

"Dünyamızda 71 ülke de ücretsiz iken, ülkemizde maalesef 3 doz aşı fiyatının toplamı 2 bin 085 TL dir. Bu nedenlerle aşımızın kadın, erkek herkese ücretsiz olabilmesi için başlatılan kampanyaya bizler de imzalarımızı atarak destek olmaya karar verdik. Sizlerin imzaları da gücümüze güç katacaktır. 

Aşıya erişim ücretsiz ve kadın, erkek herkesin hakkı olmalıdır. Aşılar insanlığın ortak değeridir. Çağrımız, Ücretsiz HPV aşısının ulusal bağışıklama programına dahil edilmesidir. Çağrımız, HPV aşısının herkes için ücretsiz olmasıdır. 

Çağrımızın karşılık bulması, kadınların yaşam hakkı mücadelesinin elinden tutacak, en derin eşitsizliklere maruz kalan kadınların güçlenmesi anlamına gelecek, beraberinde tüm toplum için daha sağlıklı bir gelecek vaat edecektir. Yaşam hakkımıza sahip çıkıyoruz. Aşımızı istiyoruz."

#HPVAşısıÜcretsizOlsun etiketi ile sosyal medyada dün saat 21.00 itibaren başlatılan kampanyaya çok sayıda kişi ve kuruluş destek verdi. 

Türkiye Eczacılar Birliği, barolar, kadın örgütleri, sanatçılar paylaşımlarda bulundu.

Paylaşımlardan bazıları şöyle:
Yorumlar:

Yorum Yaz