AKP Üzmez i milletvekili adayı yapsın!

BDP li Demirtaş AKP Üzmez i Kadın ve Çocuktan Sorumlu Devlet Bakanı yapsın dedi. CHP li Arıtman ise Hizbullahçılar gibi kaçmasın diye uyardı


BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bursa’da 14 yaşındaki B.Ç. adlı kıza cinsel istismarda bulunduğu gereçesiyle yargılanan Hüseyin Üzmez’in tahliye edilmesini Twitter’den eleştirdi. Demirtaş, "AKP Hüseyin Üzmez’i milletvekili adayı yapsın sonra da Kadın ve Çocuktan Sorumlu Devlet Bakanı yapsın, yakışır" dedi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal paylaşım sitesi Twitter’de, Bursa’da B.Ç., adlı kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 13 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan ve ardından tahliye edilen Hüseyin Üzmez’e ilişkin kararı eleştirdi "Hüseyin Üzmez tahliye, Ahmet Şık, Nedim Şener tutuklu"diye yazan Demirtaş, KCK/TM davası kapsamında tutuklanan BDP’li belediye başkanları ile il genel meclis başkanlarını da hatırlatarak, şöyle devam etti: "Mardin, Diyarbakır, Van il genel meclis başkanları tutuklu, Iğdır Belediye Başkanı 9 yıl ceza aldı, tutuklu, Batman, Kızıltepe, Viranşehir, Kayapınar, Cizre, Suruç, Yüksekova, Koludere belediye başkanları tutuklu. AKP, Hüseyin Üzmez’i milletvekili adayı yapsın, sonra da Kadın ve Çocuktan Sorumlu Devlet Bakanı yapsın, yakışır."

ARITMAN: HİZBULLAHÇILAR GİBİ KAÇMASIN CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman 13 yaşındaki B.Ç’ye cinsel tacizde bulunmaktan 13 yıl 1 ay 15 gün hapse mahkum edilen Hüseyin Üzmez’in tahliye edilmesine tepki göstererek, yeni İçişleri Bakanı Osman Güneş’i "Hizbullahçıları kaçırttınız, Hüseyin Üzmez’i kaçırtmayın, iyi izleyin. Biz de İçişleri Bakanlığı’nın takipçisiyiz" diyerek uyardı.

Arıtman yaptığı yazılı açıklamada, 13 yaşındaki B.Ç’ye cinsel tacizde bulunma, beden ve ruh sağlığının bozulmasına neden olma ve alıkoyma suçlarından 13 yıl 1 ay 15 gün hapse mahkum edilen eski Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez’in CMK 102’nci madde uyarınca cezası Yargıtay tarafından onandıktan sonra tekrar tutuklanmak üzere serbest bırakıldığını söyledi.

Arıtman, "Bu süreç içerisinde aynen salıverilen Hizbullah hükümlülerinde yaşandığı gibi kaçmaması, ortadan kaybolmaması hususunda İçişleri Bakanlığının gerekli izleme ve kontrol görevini eksiksiz yerine getirmesini bekliyoruz. Görev ihmali nedeniyle bu hükümlünün de aynen Hizbullah üyelerinde olduğu gibi kaçması, kaybolması kamu vicdanında derin yaralar açacaktır. Hizbullahçıları kaçırttınız, Hüseyin Üzmez’i kaçırtmayın, iyi izleyin. Biz de İçişleri Bakanlığı’nın takipçisiyiz" dedi.

AVUKATI VEKİLLİKTEN İSTİFA ETTİ
Yazar Hüseyin Üzmez’in avukatı Bayram Sabah
, Üzmez’in vekilliğinden istifa etti.

Sabah’ın Lüleburgaz Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi vasıtasıyla Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına gönderdiği sanık vekilliğinden istifa dilekçesinde şunlar kaydedildi:

"Hukuk Fakültesi okurken bir dava adamı olarak hayranlıkla kitaplarını ve hayatını okuduğum müvekkil Hüseyin Üzmez’in dava sürecinde yaşadığım ve şahit olduğum hadiseler ilkelerim doğrultusunda ve gördüğüm lüzum üzerine bu davadan istifa etmem gerektiği hususunda bende kuvvetli kanaat oluşturduğundan sanık müvekkil Hüseyin Üzmez’in vekilliğinden istifa ediyorum." (ajanslar)

Yorumlar:

Yorum Yaz