CHP, HSYK için AYM’ye gidiyor

CHP, TBMM Genel Kurulu’nda yasalaşan HSYK düzenlemesinin ipitalini talep ediyor


 
 
 
TBMM Genel Kurulu’nda yasalaşan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) düzenlemesini Anayasa Mahkemesi’ne götürme kararını açıklayan CHP, anayasa hukuku uzmanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç’in önerisini uygulama kararı aldı.
 
 
Yasanın Cumhurbaşkanı’nca onaylanıp Resmi Gazete’de yayımlanmasını beklenmeden Anayasa Mahkemesi’ne yürürlüğün durdurulması için başvuru yapılabileceğini, böylece yasa onaylandıktan sonra yapılacak uygulamaların önüne geçilebileceğini söyleyen Teziç’in ortaya attığı formülün dikkate alındığı, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın açıklamasıyla anlaşıldı. Altay, “Başvuruyu bugün, yarın veririz” dedi.
 
Anayasa Mahkemesi’ne dilekçeyi vermek için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayını beklemeyeceklerini kaydeden Altay, düzenlemeye Meclis’te, “kanun numarası verildikten” sonra başvuru yapacaklarını açıkladı. Altay, “Cumhurbaşkanı’nın onayını beklemeden gidebilmemize imkân veren fırsat veren de budur. Köşk onayını beklemeden kanun numarası çıktığı andan itibaren biz bunu rahatlıkla getirebiliriz” dedi.
 
"KANUN YOK HÜKMÜNDE"
 
Altay, dün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında HSYK Yasası’nın Genel Kurul’daki görüşmelerine işaret ederek, “AKP’ce yasalaştı. Bizce anayasaya aykırılığı çok olan bu kanun yok hükmündedir” dedi.
 
Gül’ün yasa görüşülürken “doğrusu anayasa değişikliğidir” ifadesini kullandığını söyleyen Altay, “Cumhurbaşkanı’nı beklemek isterdik ama bu teklif ile HSYK’da çalışan sanıyorum 700 civarındaki insanın işine son verilecek” diye konuştu.
 
 
 

Yorumlar:

Yorum Yaz