Tüm medyaya 'geleneksel aile' kriteri geliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, “Görsel, işitsel ve sosyal medyadaki tüm yapımların geleneksel aile değerlerine uygun olması için' çalışma yürütüyor


Bakanlar Kurulu kararıyla “Görsel, işitsel ve sosyal medyadaki tüm yapımların geleneksel aile değerlerine uygun olması için tedbir alınacağı” açıklandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, düzenlemeyi gerçekleştirecek koordinatör bakanlık olarak belirlendi.

23 Ocak’ta Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren 2016 yılı programının aileyle ilgili bölümünde, yıl boyunca atılacak adımlar anlatıldı. ‘Aile’ başlığı altındaki 97’nci tedbirde ve açıklamasında “Görsel, işitsel ve sosyal medyanın haber, magazin, film ve benzeri tüm yapımlarının geleneksel aile değerlerimize uygun olmasına yönelik tedbirler alınacak; olumsuz yayınları caydıracak etkin düzenlemeler yapılacaktır” denildi.

YENİ YASAL DÜZENLEME GELEBİLİR

Düzenlemelerin koordinatör kurumu olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı belirlenirken, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve RTÜK de düzenlemelere katkı verecek.

Düzenlemede, sadece görsel ve işitsel değil, sosyal medyada da aynı amaçla etkin düzenlemeler yapılacağı ifadesine yer verildi.

(Hacer Boyacıoğlu/ Hürriyet)

Yorumlar:

Yorum Yaz