Erdoğan: Radikal İslam denilmesinden nefret ediyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, İslam coğrafyasının ateş çemberiyle kuşatıldığını belirterek, çok sancılı günlerden ve ağır imtihanlardan geçtiğini söyledi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; üç ülkeyi kapsayan Körfez ziyaretinin Bahreyn ayağında Twitter üzerinden İslam dünyasındaki mezhep temelli çatışmalar ile terör konusunda önemli mesajlar verdi.

Üç ülkeyi kapsayan Körfez ziyaretinin ilk durağı Bahreyn'den seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi twitter hesabı @RT_Erdogan üzerinden tüm dünyaya terörle ve İslamofobi ile mücadele çağrısında bulundu.

Erdoğan; İslam dünyasının yıkımla, acıyla ve terörle anıldığını ifade eden Erdoğan, tüm devletlerin DEAŞ’ı, El Kaide’yi, Boko Haram’ı, Eş-Şebab’ı, PKK’yı, YPG’yi, FETÖ’yü kararlı bir şekilde lanetlemesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mezhep ve kimlik temelli çatışmalarla Müslüman toplumların birbirine yabancılaştığını, bu yabancılaşmayı ve İslam ile terörün ilişkilendirilmesini kesin bir dille reddettiğini sözlerine ekledi.

Tüm insanlığın teröre karşı birlik olma vaktinin çoktan geldiğini hatırlatan Erdoğan'ın resmi twitter hesabından paylaştığı twitler şöyle:

"Adeta bir ateş çemberiyle kuşatılan İslam coğrafyası, çok sancılı günlerden, ağır imtihanlardan geçiyor. 

Yüzyıllardır barışın adresi olan bu coğrafya, maalesef günümüzde acıyla, terörle, gerilimle, yıkımla, bombalarla anılıyor.

Kimlik ve mezhep temelinde birbirlerine yabancılaştırılan Müslümanlar, Suriye’de, Irak’ta ve daha pek çok yerde kendi kendilerini tüketiyor.

Dünyada, özellikle Batı’da, mukaddes dinimizi terörizmle ilişkilendirmek, yan yana anmak gibi  art niyetli çabalara da şahit oluyoruz.

'İFTİRALARI REDDEDİYORUM'

Ben bir Müslüman olarak, kimden gelirse gelsin, İslam ile terörü ilişkilendiren tüm iftiraları reddediyorum.

Tüm bölgenin, tüm İslam aleminin, hatta insanlığın  geleceği için birlik olma, birlikte hareket etme zamanı çoktan gelmiştir.

Coğrafyamıza bu acıları yaşatan DEAŞ’ı, El Kaide’yi, Boko Haram’ı, Eş-Şebab’ı, PKK’yı, YPG’yi, FETÖ’yü hep birlikte, kararlılıkla lanetlemeliyiz.

Tüm kardeş devletlere, birlik ve beraberlik içinde yaşamayı temin edecek bütünleştirici politikalar izlemeleri çağrısında bulunuyorum." (Milliyet)
 

Yorumlar:

Yorum Yaz