CHP Anayasa Mahkemesi'ne gitmiyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu anayasa değişikliği teklifi konusunda Anayasa Mahkemesi’ne gitmeyeceklerini söyledi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM'de yapılan grup toplantısında konuştu ve Anayasa değişiklik teklifinin iptaliyle ilgili anayasa Mahkemesi'ne başvurmayacaklarını açıtkladı.

Anayasa değişiklik teklifi konusunda Anayasa Mahkemesi'ne gitmeyeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Anayasa Mahkemesi'ne gitme hakkımız vardır ama konu hukuk konusu değil. Halkın egemenliğini koruyacak olan yine halkın öz iradesi ve gücüdür. Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır. Halkın iradesiyle korunamayan bir egemenliğin başka hiçbir güçle korunması mümkün değildir. Bu nedenle sandıkta kararın verileceği 16 Nisan'a kadar önümüzdeki 60 günü milletin hakemliğine emanet edeceğiz.Son  söz, milletin divanıdır. Yüce divan değil, milletin divanıdır" dedi.

20 Temmuz 2016'da ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) ile 12 Eylül dönemini kıyaslayan Kılıçdaroğlu, "20 Temmuz'da bir başka darbe oldu. OHAL ilan edildi. Binlerce insan hapislere tıkıldı. Bir milyondan fazla aile mağdur edildi. Kenan Evren'in bile yapamadığını, bunlar yapıyor. Bir aileyi tümüyle aç bırakmak kimin görevidir? Kim yapabilir, hangi insan yapabilir? 12 Eylül döneminde 120 akademisyen ihraç edildi. Bu dönemde, 20 Temmuz darbesinden sonraki dönemde, ihraç edilen, kapının önünü konulan akademisyen sayısı 4 bin 811. İnsanda biraz vicdan, ahlak olur" diye konuştu. 

Resmi gazetede yayımlanan son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyenlere de değinen Kılıçdaroğlu, ihraçları eleştirdi. Kılıçdaroğlu, "Kendisi gibi düşünüyorsa el üstünde, kendisi gibi düşünmüyorsa 'Koyun kapının önüne' olmaz" dedi.

Çok sayıda gazetecinin tutuklandığını hatırlatan değinen Kılıçdaroğlu, 12 Eylül döneminde 31 gazetecinin tutuklandığını, 15 Temmuz sonrasındaki dönemde ise 150'den fazla gazetecinin tutuklandığını ifade ederek "Zalimlikte bir rekor kırdılar" dedi.

Anayasa değişikliği konusundaki yürüttükleri "Hayır" kampanyasıyla ilgili olarak hükümetten gelen eleştirilere değinen Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye bir televizyon kanalının canlı yayınına beraber katılmak için çağrıda bulundu.

Yorumlar:

Yorum Yaz