MSB: 130 kadın gönüllü askerlik için başvurdu

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye konusunda Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan mutabakat çerçevesinde altı maddelik bir açıklama yayınladı. Açıklamada, 130 kadının Barış Pınarı Harekatı'na katılmak için gönüllü askerlik başvurusu yaptığı yer aldı.


Milli Savunma Bakanlığı'nın  açıklamasında , "Barış Pınarı" Harekat alanı dışında yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmadığına dikkat çekildi.

"Barış Pınarı" Harekatı ile ilgili son gelişmelere ilişkin 6 maddelik açıklamada 17 Ekim'de Fırat'ın doğusuna ilişkin Türkiye ile ABD arasında mutabakata varıldığı ve bu kapsamda Barış Pınarı Harekatı'na 120 saat ara verildiği hatırlatılarak, "Bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir." denildi. 

130 KADIN GÖNÜLLÜ

Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG'nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığının bildirildiği belirtilen açıklamada,şu ifadeler kullanıldı:
  • Cumhurbaşkanımız ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında bugünden itibaren müşterek çalışmalara başlanacak.
  • Terör tehdidinin bertaraf edilmesiyle, göçü tetikleyen en büyük etken de ortadan kaldırılmış olacaktır.
  • Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek, terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.
  • Barış Pınarı Harekatı'nın başladığı 9 Ekim tarihinden itibaren 130'u kadın 2 bin 330 vatandaşımız gönüllü askerlik için başvurmuştur.
  • Mutabakat çerçevesinde mevcut harekat alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır.

HAREKAT BÖLGESİNDE TERÖRİST UNSURLARA RASTLANMADI

Öte yandan, güvenlik kaynakları saat 22.00'den sonra Barış Pınarı Harekatı bölgesinde terörist unsur tespiti olmadığını bildirdi.


Yorumlar:

Yorum Yaz