AP'de Türk bayrağı yırtan Yunan vekili Atina da kınadı

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, seçimde baraj altı kalan aşırı sağcı Altın Şafak Partisi'nin Avrupa Parlamentosu'ndaki üyesi Lagos'u Neonazizmin temsilcisi olarak niteleyerek bayrak yırtma olayını kınadıklarını açıkladı.


Yunan aşırı sağcı vekil Lagos'un Avrupa Parlamentosu'nda Türk bayrağı yakmasına, Türkiye'den sonra Yunanistan'dan da tepki geldi. Atina bayrak yakma eylemini kınadı.

Yunanistan aşırı sağcı Altın Şafak partisinin eski üyesi ve Avrupa Parlamentosu milletvekili Ioannis Lagos'un Avrupa Parlamentosu'nda konuşma yaparken Türk bayrağını yırtmasına Türkiye'nin ardından Yunanistan'dan da tepki geldi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, "Milli sembollere ve bu vakada da Türkiye'nin milli sembolüne yapılan saygısızlığı kınıyoruz" ifadesi kullanıldı. Açıklamada, "Neonazizmin temsilcilerinin kabul edilemez eylemleri Yunan ve Avrupa geleneğinden uzaktır. Bu eylem, Yunan halkının parlamento dışı bıraktığı Altın Şafak partisinin kendisini tanıtmaya yönelik bir girişimidir" ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Avrupa Parlamentosu'ndaki bayrak yırtma eylemine tepki göstererek "Avrupa'nın şımarık, ırkçı çocukları hadlerini bilsin. Avrupa, İslam karşıtlığı ve ırkçılığa artık 'dur' demeli" ifadesini kullandı. Çavuşoğlu İngilizce de paylaşım yaptı.

These racist minds know better than anybody how we crash and kick out to the sea those who dare attack our glorious flag. Europe’s spoiled and racist children should know their place. Europe must put an end to racism and animosity against Islam.

View image on Twitter

Nobody should doubt that our flag will continue to wave proudly forever! Expecting European Parliament to take necessary measures against this clown.

1,354 people are talking about this

Yunan vekil Lagos, AP'de Yunan adalarındaki mültecilere yönelik yapılan oturumda Yunanların durumunun konuşulmadığını gerekçe göstererek mültecilerin Türkiye'den geldiğini ve Türkiye'nin her istediğini yapabildiğini belirterek bayrağı yırtmıştı.

Altın Şafak 2019 seçimlerinde baraj altında kalmıştı

Lagos'un AP vekili omadan önce üyesi olduğu aşırı sağcı Altın Şafak partisi 2019'daki genel seçimlerde yüzde 2,93 oy oranıyla yüzde üçlük seçim barajının altında kalarak meclise giremedi.

Altın Şafak Genel Başkanı Nikolaos Mihaloliakos ve diğer yönetici kadroları hakkında "suç örgütüne üyelik" suçlamasıyla başlatılan dava sürüyor. Haklarında 10 yıla kadar hapis cezası istenen aşırı sağcı siyasetçiler hakkında başka suçlamalar da var. Söz konusu dava, solcu aktivist Pavlos Fisas'ın altı yıl önce Pire kentinde öldürülmesi sonrasında açılmıştı.(DWTürkçe/ Foto:AFP)

Yorumlar:

Yorum Yaz