'İdlib'de saldırıda şehit olan askerlerimizin sayısı 8'e yükseldi'

Cumhurbaşkanı Erdoğan acı haberi Erdoğan, "Ne yazıkki bu sabah rejim güçleri İdlib'de hava saldırısına geçti. Bu saldırılar neticesinde 3'ü sivil 8 kişi şehit oldu" sözleriyle verdi.Erdogan, İdlib'den 1 milyon insanın sınırımıza yürüdüğünü söyledi.


AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın açıklaması yaptı.

ZELENSKIY'İN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI

Türkiye ve Ukrayna işbirliğini pekiştirecek. Bugün Kırım yarım adasının durumundan ve Rusya’nın saldırgan politikasından bahsettik. Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Ukrayna vatandaşı siyasi tutukluların serbest bırakılması konusunda Türkiye’nin yardımlarını bekliyoruz.
 
Hedefimiz ticaret hacmimizi 10 milyar dolara çıkarmak. Enerji kaynaklarının güzergahlarının çeşitlendirilmesi bizim için çok önemli.
Bugün imzalanan askeri mali işbirliği anlaşması son derece önemli. Bunu sayesinde Ukrayna ordusu Türk ortaklarımızdan yardım alacak ve bunu için çok minnettarız.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI

Stratejik ortağımız komşumuz ve dostumuz Ukrayna ile Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyimizin sekizinci toplantısını tamamladık. Ukrayna’nın yürüttüğü reform sürecini takdirle izliyoruz. Türkiye olarak Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızın altını bir kez daha söylemek istiyoruz.

Kırım sorunun barışçıl yollardan çözülmesini umuyoruz. Son yıllarda hızla gelişmekte olan ilişkilerimizin tamamını gözden geçirdik. Etraflıca yapmış olduğumuz görüşmelerin çok çok verimli olduğuna inanıyorum. Serbest ticaret anlaşmasının müzakerelerini bu yıl içinde tamamlamanın kararını verdik. Anlaşmanın akdedilmesiyle ikili ticaretimizi 5 milyar dolardan 10 milyar dolara çok daha hızlı çıkaracağımıza inanıyorum.

ERDOĞAN : İDLİB'DEN BİR MİLYON İNSAN SINIRIMIZA DOĞRU YÜRÜYOR

Öncelikle İdlib konusundaki gelişmeler her geçen gün altından kalkılamaz duruma geldi. Rejimin, Rusya'nın da görmezliğiyle saldırıları vesilesiyle İdlib'deki insanlar bizim sınırımıza doğru yürüler. 1 milyona yakın insan sınırlarımıza doğru yürüyor. Biz bunları ülkemizde misafir ediyoruz bunları konteyner kentlerde bugüne kadar misafir ettik.

Bunlar artık konteyner kentlerden de çıkartarak evlere yerleştirme yoluna da gitmiş bulunuyoruz. Bu gelen 1 milyon insanı biz nerelere yerleştireceğiz. Çok kısa süre önce bir deprem gerçekleşti. Bu depremde 41 vatandaşımız hayatını kaybetti. 10 bini aşkın hasarlı bina var. Bir taraftan da tabi mülteciler ülkemize geliyor. Bunları kabullenmekte zorlanıyor. 

Suriye'de özellikle nasıl iskan ederiz bunun çalışmasını yapıyoruz. Sınırlarımızdan Suriye içine 30-40 km olan hatta evler yapıyoruz. Oralara yerleştireceğiz. Şuanda böyle bir çalışmanın içindeyiz. Ne yazıkki bu sabah rejim güçleri İdlib'de hava saldırısına geçti. Bu saldırılar neticesinde 3'ü sivil 8 kişi şehit oldu. Artık dedik ki olacak gibi değil karşı cevaplar verildi. Şuanda kesinlikle bizde bu noktada gerek hava gerek karada yoğun bir şekilde gereken bedeli ödetiyoruz. Ödetmeye de devam edeceğiz.

Ne yazık ki bu sabah maalesef rejim güçleri yine İdlib'de hava saldırısına geçti ve bu hava saldırısı neticesinde 8 kişi 5'i de asker şehit oldu. Artık dedik ki olacak gibi değil ve karşı bu noktada cevaplar verildi. Şu anda kesinlikle bizde bu noktada gerek hava gerek kara olmak üzere yoğun bir şekilde bunlara gerekenleri yapıyoruz. Gereken bedelleri ödetiyoruz, ödetmeye de devam edeceğiz.

'HABLEMİTOĞLU DOSYALARINI TESLİM ETTİK"

Ülkelerimiz arasında önce vizeleri kaldırdık daha sonra kimlikle seyahat edebilme imkanını getirdik. Savunma sanayii alanında işbirliğimiz de hızla gelişiyor. Görüşmelerimizde güvenlik alanında işbirliği ve FETÖ terör örgütü gibi tehditlerle ilgili konuları da ele aldık. Çok çok önemli olan Necip Hablemitoğlu konusu da ele alarak failinin burada olduğuna dair istihbari bilgileri ve dosyaları kendisine takdim ettik. Yasa dışı ilhak neticesinde ana vatandan ayrılmak durumunda kalan Kırım Tatarları'nın durumunu yakından takip ediyoruz. (ajanslar)

Yorumlar:

Yorum Yaz