Kadın Partisi'nden Sevda Noyan ve Esra Elönü hakkında suç duyurusu

Kadın Partisi Avukatı aktivist Vildan Yirmibeşoğlu, Ülke TV'de yayınlanan Arafta Sorular programında yazar Sevda Noyan ile moderatör Esra Elönü'nün basın yoluyla halkı tehdit etmekten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu dilekçesi verdi.


Kadın Partisi Genel Başkanı Fatma Benal Yazgan, yazılı bir açıklama yaparak canlı televizyon yayınında Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti  olduğunu ve kimsenin suç işleme özgürlüğüne sahip olmadığını kaydederek  3 Mayıs'taki  Ülke TV'deki canlı yayında yazar Sevda Noyan ile Esra Elönü'nün sözlerinin suç niteliği taşıdığına dikkati çekti.

Kadn Partisi'nin suç duyurusuyla ilgili açıklaması şöyle:

"ÜLKE TV isimli TV kanalında yayınlanan “ARAFTA SORULAR” isimli programda, moderatör ESRA ELÖNÜ’ nün konuğu Sevda Noyan “15 Temmuz kursağımızda kaldı yani vallahi yapamadık istediklerimizi... Böyle birazcık şey denk geldik… Boş bulunduk. Bir de ama ben şey yapmiyim, yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın, yani bizim aile şöyle bri 50 kişi götürür, yani onu söyleyeyim. Yani biz çok donanımlıyız bu konuda. Maddi ve manevi olarak... Biz liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz onu söyleyim bir kere. Onun için ayaklarını denk alsınlar. Yani bizim hala sitede var üç beş, benim listem hazır açıkçası.” şeklinde beyanda bulunmuş, sunucu Esra Elönü de, konuğu uyarmak şöyle dursun, aksine, sözleriyle kendisini desteklemiştir.   Sevda Noyan’ ın bu kan dondurucu, adeta iç savaşa teşvik ve destek veren konuşmasına karşı, programın moderatörü de, Şüpheli Sevda’ nın tehdit cümlelerini onayladıktan sonra bir adım öteye giderek; “O zaman şöyle diyelim ayak az kalır. 4 ayaklarını denk alsınlar.”  demesi, şüpheli Esra Elönü’ nün de söz konusu tehditleri kabul ve teyit ettiği, görüşünü bu bağlamda bilerek ve isteyerek beyan ettiği anlaşılmaktadır.   
Biz Kadın Partisi olarak hukuk ve demokrasi dışı askeri ya da sivil her türlü darbe girişimine ve hukuksuzluğa karşı olduğumuzu yüksek sesle beyan etmek istiyoruz.   Biz darbe ve gayrı meşru her türlü girişime karşı olduğumuz gibi, kamuoyunu açıkça ve ucu açık bir biçimde tehdit eden, kendi dünya görüşlerine göre kişilerin yaşamasına ya da yaşamamasına karar verme kudretini kendi ellerinde gören bu zihniyete de karşı olduğumuzu da şiddetle vurgulamak istiyoruz. Her bireyin kendi dünya görüşüne, inancına, siyasi ideolojisine göre “infaz listeleri” oluşturup, bunları yeri geldiğinde de faaliyete geçirmesinin sonunun onlarca yıl sürecek iç savaşlara ve milyonlarca insanın kanının akıtılacağı bir sürece ülkemizi sürükleyeceği açıktır. 

Kadın Partisi olarak, basın yoluyla işlenen bu tehdit karşısında suç duyurusunda bulunmayı, ülkemiz demokrasisi adına gerekli gördüğümüzü ve Avukatımız Vildan Yirmibeşoğlu tarafından suç duyurusu dilekçemizi savcılığa ilettiğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.    

Kendini siyasi yelpazenin hangi tarafından görürse görsün, kimsenin kimseyi tehdit etmeye, cezalandırılacaklar listesi hazırlamaya ve bunu televizyonlardan ilan etmeye hakkı ve yetkisi olamaz. Suç işleyen kişi ya da kişilerin iktidar yanlısı olması, hukuk karşısında ayrıcalıklı olacakları manasına gelmez. Suç işleyen herkes yasalar gereği cezasını çekmek durumundadır.  

Kamuoyuna Saygılarımızla Duyurulur,"

Yorumlar:

Yorum Yaz