KKTC'de küçük ortak çekildi, hükümet düştü

Kapalı Maraş'ın seçime 5 gün kala açılacağının söylenmesi sonrası hükûmet ortağı Halkın Partisi koalisyondan çekilme kararı aldı. Halkın Partisi'nin çekilmesiyle birlikte KKTC hükûmeti düştü.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın lideri olduğu hükûmet ortağı Halkın Partisi, koalisyondan çekilme kararı aldı. Çekilme kararının akabinde KKTC’de hükûmet düştü.

Ne olmuştu?

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan Tatar, perşembe günü 46 yıldır kapalı olan Maraş’ın açılacağını, bunun ‘milli dava’ olduğunu ifade etti.

Tatar’ın bu sözlerini 11 Ekim’de yapılacak KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönük olmakla eleştiren Halkın Partisi lideri ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kapalı Maraş’ın seçim propagandası olarak kullanılmasının zarar vereceğini belirtti. Özersay ayrıca, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olmasına rağmen söz konusu açılma kararını açıklamadan birkaç saat önce öğrendiğini belirtmişti.

Bunun üzerine Özersay’ın başında olduğu Halkın Partisi’nin koalisyondan çekilmesiyle birlikte KKTC’de hükûmet de düştü.

Yorumlar:

Yorum Yaz