'İlklerin Kadını' Gönül Saray Alphan yaşamını yitirdi

Uzun süredir kanserle boğuşan TBMM'de pantolon devriminin öncüsü, ilk kadın Cumhurbaşkanı adayı 21. Dönem DSP Amasya Milletvekili Gönül Saray, Darıca'daki evinde hayata gözlerini yumdu.


Darıca Bayramoğlu Mahallesi’nde ikamet eden 21. Dönem Amasya DSP milletvekili, Türkiye’nin ilk kadın Cumhurbaşkanı adayı 3 çocuk annesi Gönül Saray (67) hayatını kaybetti.

Acı haberi Gönül Saray’ın oğlu Barlascan Alphan duyurdu. Alphan, “Bugün itibariyle annemi kaybetmiş bulunmaktayız. Kendisinin ne kadar eşsiz bir insan olduğunu onu azcık tanıyan mutlaka bilir. Kendisi müthiş bir siyasetçi, fevkalade bir kadın hakları savunucusu ve her şeyden önce dünyanın en iyi annesiydi. 10 senedir kansere karşı cesurca tüm gücüyle vermiş olduğu bu amansız savaşı kaybetti ve hayatında belki ilk defa istirahate çekildi. Hepimizin başı sağolsun.TBMM’DE TÖREN DÜZENLENECEK

Annem için Pazartesi günü Ankara'da saat 11.00’de Türkiye Büyük Millet Meclisinde tören düzenlenecektir. Töreni müteakiben Covid-19 tedbirleri dolayısıyla öğle namazı kılınmadan doğrudan Cebeci mezarlığına defnedilecektir. Ülkemizde etkisi artan Covid-19 vakaları dolayısıyla cenaze törenine çok yakınlarının dışında katılım olmaması önemle rica olunur. Bilgi için bana ulaşabilirsiniz. 0555 441 1789” dedi. Ümit Medya ailesi olarak merhumeye Allah’tan rahmeti acılı ailesine sabır ve başsağlığı dileriz.

İLKLERİN KADINI, KADIN HAKLARI SAVUNUCUSU

Gönül Saray Alphan, ilkleriin kadını olarak anılacak. TBMM çatısı altında  ilk pantolonu giyen kadın olan, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e laik olduğunu deklare ettirmek için ilk kadın Cumhurbaşkanı adayı olan, ve seçime 20 dakika kala adaylıktan çekilen, ilk kez camide erkeklerle birlikte kadın milletvekili olarak saf tutan, siyasi yaşamından önce de Türkiye'nin ilk iş kadınları arasında yerini alan kadın hakları savunucusu Gönül  Saray Alphan, Cumhurbaşkanı adaylığından niçin çekildiğini ilk kez  28 Haziran 2000 tarihinde Berrin Gürçay Dilekçi'ye verdiği "Ben Meclis’in Prenses hanımefendisi değilim" röportajında Kazete'ye açıklamıştı.ÖZGEÇMİŞİ

Ziraat Yüksek Mühendisi, İş Kadını, Siyasetçi, Türkiye’nin ilk kadın Cumhurbaşkanı adayı, XXI. Dönem Amasya Milletvekili. 1953’de Amasya’nın Taşucu ilçesi Dereli köyü’nde doğdu. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Teknolojisi Bölümü mezunu.

Ankara Belediyesi Başkan Danışmanı, Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Ankara Bölge Müdürü, Ankara Belediyesi İktisat Müdürü, Özel Sektör Degere AŞ İran ve Rusya Bölgesi Koordinatörü, Moskova Centerros Entegre Tekstil Fabrikası Kurucusu, Sol – Dil Özel Rusça Dil Okulu Kurucusu, Gm Dış Ticaret Kurucusu, Ankara Üniversitesi Dış Ticaret Enstitüsü Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı.

Gönül Saray Alphan, 1999 genel seçimlerinde DSP’den XXI. Dönem (18.04.1999 – 03.11.2002) Amasya Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Sonra GP’ye ve CHP’ye geçti. İngilizce, Orta düzey Rusça ve Arapça biliyor. Evli, 3 çocuk annesidir. (KAZETE)
Yorumlar:

Yorum Yaz