Cezaevlerinde kadınlara regl günlerinde ped işkencesi

"Burası nasıl bir ülke? Başörtüsü başörtüsü diye geldiler, insanların iç çamaşırlarını çıkarıyorlar" diyen HDP Milletvekili Gergeroğlu, cezaevlerindeki çıplak arama dayatmasında ençok başvuruyu kadın tutuklulardan aldıklarını belirterek kadınlara regl günlerinde ped kontrolü yapıldığını aynı işkencenin çocuk bezi aramasıyla da uygulandığını söyledi.


HDP’li Gergerlioğlu, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinde ve çıplak arama dayatmasında en çok başvuruyu kadın tutuklulardan aldıklarını belirtti. Regl günlerinde ped kontrolü yapıldığını, aktaran Gergerlioğlu, çocuklu ya da hamile olan kadın tutuklulara da ayrı işkenceler uygulandığını söyledi. Gergerlioğlu’na göre, siyasi tutuklulara özellikle hasmane bir tutum sergileniyor.  Gergerlioğlu: Burası nasıl bir ülke? Başörtüsü, başörtüsü, diye geldiler, insanların iç çamaşırlarını çıkarıyorlar" dedi.Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini Meclis güdemine taşıdı.  Son 5 yıl içerisinde 200 civarında yeni cezaevi yapıldığı ve hala inşa edilmeye devam edildiğini hatırlatan Gergerlioğlu, ülkede fabrikadan çok cezaevi yapıldığını söyledi.

EN FAZLA ÇIPLAK ARAMA BAŞVURUSU KADINLARDAN

Cezaevlerinde  pandemiden önceki sorunların, COvid-19'la birlikte daha da arttığını belirten Gergerlioğlu, tutuklu ve hükümlülere kötü muamele, darp, çıplak arama ve ayakta sayımın dayatıldığını  belirterek "Siyasi tutuklu ve hükümlülere ayakta sayımla, ‘terbiye etme’ tavrı var. Buna karşı çıkıldığında ise kamerasız ortamlarda darp ediliyorlar. Cezaevlerinde çıplak arama bir gerçek ama devlet bunu örtmeye çalışıyor. Biz de bu durumun var olduğunu ısrarla söylüyoruz. Kadınlardan bu konuda çok başvuru aldık. Adet günlerinde ped kontrolü, çocukların bezlerinin bile aranmasına kadar varan son derece rahatsız edici örnekleri biliyoruz. Bu durum tutsak yakınlarına da bir baskı, onur kırma aracı olarak kullanılıyor. Meclis insan hakları heyetiyle yaptığımız cezaevi ziyaretlerinde tutsaklar darp ve çıplak aramadan şikayetçi idi ve bunlar raporlara girdi” diye konuştu."CEZAEVLERİNDEKİ BEBEK SAYILARI NİÇİN AÇIKLANMIYOR?"

 HDP’li Gergerlioğlu, cezaevlerindeki bebekli ya da hamile kadın tutukluların sorunlarına da dikkati çekerek şunları söyledi: 

“Bu kadınlar cezaevlerinde ciddi sorunlar yaşıyor. Bakanlık özellikle cezaevlerindeki bebek sayılarını açıklamıyor. Bu ortamlar çocuklara uygun değiller. Bu durumda olan tutuklu ve hükümlüler için farklı bir infaz rejiminin uygulanması gerekir. Maalesef iktidar aynı kafa ile devam ediyor. Siyasi tutsaklara özellikle hasmane bir tutum sergiliyor. Meclis’te bu tutumu dile getirdiğimizde ise ‘sen düşmanın hakkını mı savunuyorsun’ diyen vekillerin tepkisiyle karşılaşıyoruz."

Öteyandan Gergeroğlu, hasta tutukluların infaz erteleme raporlarını almakta zorlandığını ifade etti.. Gergerlioğlu, “Bu raporlar mahkemelerden dönüyor. Sağlık kuruluşunun raporu kabul edilmeyip, son kararı mahkeme verecekse, o versin. Tutsak boş yere hastanede uğraşmasın. Hasta tutsaklar cezaevlerinden ya ölümün eşiğinde ya da tabutla çıkıyor” dedi.GERGERLİOGLU: NEDEN MECLİS ARAŞTIRMASI YAPILMASI İSTENMİYOR?

HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM Genel Kurulu’nda insan hakkı ihlallerine değindiği sırada, Meclis’in araştırması için verilen çıplak arama, işkence ve kaçırılma iddialarıyla ilgili herhangi bir araştırma yapılmamasını da eleştirdi.

Geçen hafta kaçırılan ve daha sonra işkence edilmiş şekilde serbest bırakılan Gökhan Güneş’i de hatırlatan Gergerlioğlu, “Tek bir sözünüz yok. Çıplak arama var. İşkence var. Kaçırılmalar var. Milletvekili iseniz çıkıp bunlar konusunda bir açıklama yaparsınız. Bütün derdiniz bunları sümenaltı etmek. Çıplak arama da var. İşkence de var. Kaçırılmalar da var. Ama devlet yok devlet!” ifadelerini kullandı.
Gergerlioğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

  • “Bana cumhur ittifakı diyor ki,  ki neden hep kaçırlmaları gündem ediyorsun? Ben de diyorum ki siz bir şey yapmıyorsunuz ki. Ben bu kaçıırılanları İçişleri Bakanlığına götürüyorum. Bakan ise  herkese yalancı ve terörist demekle meşgul.”

“İŞKENCE GÖRDÜM DEDİ, MAHKEMEYE KİMSE ALINMIYOR”

  • “Ankara 34. Ağır Ceza Mahkemesinde MİT yargılamaları yapılıyor. Gökhan Türkmen işkence edildim dedi artık hakim mahkemeye kimseyi almıyor. Bahtiyar Fırat kaçırılmıştı işkence edilmiş bir halde emniyette bulundu. Eşine onu MİT almış biz onlara bakmıyoruz demiş savcı.”

YUSUF BİLGE TUNÇ, HÜSEYİN GALİP KÜÇÜKÖZYİĞİT…

  • “Yusuf Bilge Tunç 540 gündür ortada yok utanılası bir durum. Hüseyin Galip Küçüközyiğit kaçırıldı 18 gün savcı atanmadı savcı kızı perişan babasını arıyor. Gökhan Güneş 6 gün önce kaçırıldı. İşkence gördüğünü söylüyor. Kaçıranlara sormuş siz kimsiniz? Onlar da diyor ki biz ‘Görünmeyenleriz’ diyorlar.”
Ayrıca Gergerlioğlu, HDP Eski eş genel Başkanı Selahattin demirtaş, hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği serbest bırakılması kararının uygulanması  gerektiğine de işaret etti.


Yorumlar:

Yorum Yaz