Asiltürk: Erdoğan İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılacağını ifade etti

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, yaptıkları görüşmede AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nin kesin olarak kaldırılacağını ifade ettiği açıkladı. KDF Başkanı Güllü, "Eğer doğruysa bizzat Erdoğan İstanbul Sözleşmesinin kaldırılacağını bizzat kendisi açıklasın" dedi.


AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kısa süre önce ziyaret ettiği SAADET Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Kudüs TV'de katıldığı bir programda İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılacağını söyledi. 

Bu arada Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü Haber Global'de bugün katıldığı bir programda, Asiltürk'ün Kudüs TV'deki açıklamalarını değerlendirerek "Asiltürk'ün dedikleri eğer doğruysa, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bizzat kendisinin kamuoyunun önüne çıkıp  İstanbul Sözleşmesi kaldırılacak demesini bekliyoruz." dedi.


Asiltürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı görüşmeye ilişkin konuştu.

AKP'den bazı yetkililerin kendisine gelerek, İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılması konusunu Erdoğan'a iletmelerini istediğini açıklayan Asiltürk, "Bu sözleşmeyle ilgili olarak bana AK Parti'nin yetkili kişileri geldiler ve 'Bu sözleşmeyi biz de Cumhurbaşkanı da kesinlikle kaldırmak istiyor. Ama bizim içimizde de bazı sıkıntılar olduğu için lütfen bizi destekleyin' dediler. Ben de biliyorum Sayın Cumhurbaşkanı'nın ifade ettiğini, kesinlikle kalkacak. Kaldıracaklarını kendisi de kesin olarak ifade etti” dedi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR?

İstanbul Sözleşmesi, İstanbul'da gerçekleşen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin 121. toplantısında kabul edildi. 11 Mayıs 2011'de İstanbul'da imzaya açılmış olması nedeniyle kısaca "İstanbul Sözleşmesi" olarak bilinmektedir ve 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Türkiye, AKP döneminde 11 Mayıs 2011'de sözleşmeyi ilk imzalayan ve 24 Kasım 2011'de TBMM'de onaylayan ilk ülke oldu. Onay belgesi 14 Mart 2012 tarihinde Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği’ne iletildi.

Kadına yönelik erkek şiddetinin önlenmesi noktasında kadınlar için hayati öneme sahip olan İstanbul Sözleşmesi, AKP iktidarı ve yandaş medya tarafından sık sık hedef alınıyor. Yükümlülükleri gerektiği gibi yerine getirilmiyor.

Yorumlar:

Yorum Yaz