KEFEK'te 'İstanbul Sözleşmesi' korkusu!

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK), gündeminde görüşülmeyi bekleyen 177 yasa teklifi ve KHK’ye rağmen 2020 Temmuz ayından bu yana toplanamıyor.


AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un İstanbul Sözleşmesi ile ilgili “İmzalanması yanlıştı”, Nasıl imzalanmışsa, usulü yerine getirilerek çıkılır” sözleriyle fitilini ateşlediği tartışmanın ardından KEFEK'in Sözleşme'yi savunan Başkanı AKP İstanbul Milletvekili Canan Kalsın 15 Temmuz'da görevden alınmış, yerine Edirne milletvekili ekonomist Fatma Aksal getirilmişti. 

C. Kuşçuoğlu/ANKARA

Başkanlığı sırasında İstanbul Sözleşmesi’nin izlenmesi için bünyesinde bir alt komisyonun kurulmasına öncülük eden Canan Kalsın'ın KEFEK Başkanlığından alınmasında Numan Kurtuluş'un başlattığı tartışmaya İstanbul Sözleşmesi'nin imzalandığı tarihi kastederek “9 yılda ne değişti? 9 yıl sonra niye günah keçisi haline geldi? Bu kadar suç ve suçlunun olduğu bir yerde her şeyin suçlusu bir sözleşmeymiş gibi algılamak ve algılatmak hangi oyunun/algının ürünü?” sözleriyle katılması etkili olmuştu.


AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Milli Görüş” ün önemli isimlerinden eski Bakan Oğuzhan Asiltürk ile yaptığı görüşme ile bir kez daha tartışma gündemine taşınan “İstanbul Sözleşmesi”, gözlerin TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’na çevrilmesine neden oldu.

AKP içindeki “İstanbul Sözleşmesi” tartışmaları sonrası başkan değişikliğine giden komisyonun yeni başkan seçiminden bu yana  toplanamadığı ortaya çıktı. 

Komisyona havale edilen ve kadın erkek fırsat eşitliğini ilgilendiren 177  yasa teklifi ve kanun hükmünde kararname (KHK) görüşülmeyi bekliyor.

2009 yılında 5840 sayılı Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Kanunu ile kurulan komisyon, geçtiğimiz 2020 yılında en verimsiz yılını yaşadı. 

KEFEK EN VERİMSİZ DÖNEMİNİ YAŞIYOR

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçim sonrası  oluşan Meclis’te komisyon başkanlığına  AKP Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu seçilmişti. Sarıeroğlu’nun başkanlığında Temmuz 2018’de  bir toplantı yapan komisyon ,yeni yasama yılına başkan değişikliği ile başladı. 


İkinci Yasama Yılı’nın ilk toplantısında istifa eden Sarıeroğlu’nun yerine Komisyon Başkanlığına AKP İstanbul Milletvekili Canan Kalsın seçildi. Komisyon Canan Kalsın Başkanlığı’nda Meclis’in 27. Dönem 2. Yasama Yılı’nda 5 toplantı, 3. Yasama Yılı’nda 2 toplantı gerçekleştirdi. 

Bu toplantılarda görüşülen konulardan bazıları şöyle:
  • Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi ve Kırsalda Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi Alt Komisyonunun taslak raporu ve  ilgili bakanlıkların  sunumları ve raporun kabul dilmesi
  • İstanbul Sözleşmesi’nin Etkin Uygulanması ve İzlenmesi Konulu Alt Komisyon kurulması
  • Başta Kız Çocukları Olmak Üzere Gençlerin Bilim, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik Alanlarına Yönlendirilmesi Konulu Alt Komisyon kurulması
  • Başta kadınlar olmak üzere üretime katılımı artırmaya yönelik kanun teklifi taslağı
  • Komisyon Başkanlığının önerilerinin On Birinci Kalkınma Planı’na yansıtılması ve bu çerçevede kadın-erkek fırsat eşitliğine duyarlı bütçeleme ile cinsiyet kodu konularına ilişkin görüşme
  • Adalet Bakanlığının 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un Uygulanması
  •  Hakkındaki (154/1) sayılı Genelgesi’ne, Komisyonun 2020 Faaliyet Planı ve BM Kadın Birimiyle yürütülen proje kapsamında merkez ve taşra teşkilatlarındaki eşitlik birimlerinin analizi konulu çalışma ve yasa taramalarına İlişkin görüşme
Kalsın’ın son kez başkanlık yaptığı 1 Temmuz 2020 tarihli  toplantıda,” Başta Kız Çocukları Olmak Üzere Gençlerin Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Alanlarına Yönlendirilmesi Konulu Alt Komisyon Raporu” ile  26’ncı Yasama Döneminde kurulan, “ Türkiye’de Yaşayan Engelli Kadınlar ile Engellilere Bakmakta Olan Kişilerin Sorunları ve Çözüm Önerileri Konulu Alt Komisyon Raporu” kabul edildi.

SESSİZ SEDASI GÖREV DEĞİŞİMİ

Komisyon çalışmaları devam ederken iktidar partisi AKP ve yandaşları arasında “İstanbul Sözleşmesi” tartışması patlak verdi.
İmzalandığında AKP’nin en üst düzeyde öncülük yapmakla övündüğü sözleşme, karşı çıkanlara göre “aileyi dağıtacak”, “eşcinsel evliliklere  yol açacak” ya da “eşcinselliği “ arttıracaktı.
AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un “Gereğini yerine getirir, çıkarız” sözlerinin ardından başlayan tartışmada Cumhurbaşkanlığı Kabinesi ve AKP MKYK toplantılarında da ele alınan İstanbul Sözleşmesi, KEFEK toplantısında da tartışma yarattı. İstanbul Sözleşmesi’ne açık destek veren KEFEK Başkanı AKP’li Canan Kalsın'ın yerine yeni yasama yılında başkanlık görevine Oman ve Köyişleri Bakanlığı Sözcüsü ve AKP Edirne Milletvekili Fatma Aksal getirildi. Canan Kalsın'a ise KEFEK'le ilişkisi kesildikten sonra Avrupa Birliği Uyum komisyonu üyeliği verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletvekilleri ile yaptığı toplantıda, “ İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden gözden geçirmemiz gerek. Onunla ilgili bir çalışma yaptırıyoruz” sözleri de sözleşmenin revize edilebileceği yorumlarına yol açmıştı. AKP Grup toplantısı öncesi gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Kalsın,  2011 yılında imzalanan, 2014 yılında yürürlüğe giren sözleşme için, “Yıl 2020, bunun neyini tartışıyoruz” demişti. Kalsın, şu görüşleri de savunmuştu:
“Şiddet nereden gelirse gelsin, kime uygulanırsa uygulansın şiddete karşı devletin hami görevini yerine getirmesi ve şiddet uygulananın korunması anlamına gelir bu. Sözleşme sadece kadınları değil, yaşlı, çocuk, erkek eş gibi herkesi kapsıyor ama zayıf halka kadınlar olduğu için onlar görünür. Biz diyoruz ki şiddet hep görünür şekilde, adım adım geliyor. Adam uzaklaştırıldı, nefretle doldu, etki tepki oldu, yok! İçişleri Bakanlığı verilerine göre ilk defa şiddete uğrayan kadınların yüzde 80'i korumaya alınmış kadınlar değil. Bu şiddeti uygulayan erkeklerin de yüzde 80’i daha önce bir suç işlememiş. Dolayısıyla buna sosyolojik, psikolojik olarak değişen dünya dinamikleri açısından bakmak gerek. Günah keçisi ilan etmemek lazım. Değişen dünyayı algılamadığımız yerde suçlayacak mekanizmalar ya da kurumlar bulmamalıyız. Uygulamadaki birkaç sıkıntıya bütününü kapsıyor diye bakmamak lazım.”
AKP’DE ÇEKİŞME İDDİASI
27. Dönem Meclis’in 4. Yasama Yılı başında komisyon başkanlığında yapılan bu değişikliği Hürriyet’teki  köşesinde 17 Temmuz’da  yer alan “İki Kara Propaganda“ başlıklı yazısında  Hande Fırat  şöyle yorumluyordu:
“ İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmalar sürerken, Meclis Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanı da değişti. İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmaları “9 yıl sonra niye günah keçisi haline geldi?” diye eleştiren Komisyon Başkanı Canan Kalsın görevden alındı. Bu görevden alınma ile ilgili de tartışma çok. Bir kaynağım, “Sorun tek başına İstanbul Sözleşmesi değil, parti içinde o koltuğa oturmak isteyen çoktu, tabii kadınlar arası anlaşmazlık da var” dedi.”
TOPLANTIDA SÖZLEŞME TARTIŞMASI
TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun (KEFEK) 16 Temmuz 2020 tarihinde yapılan ve Kalsın’ın yerine Aksal’ın  seçildiği  toplantının basına kapalı bölümünde , İstanbul Sözleşmesi tartışmasının yaşandığı da ortaya çıkmıştı. ANKA’nın konuya ilişkin haberine göre, komisyonun yeni başkanı AKP Edirne Milletvekili Fatma Aksal, muhalefet vekillerinin ısrarlarına rağmen İstanbul Sözleşmesi hakkında net bir görüş belirtmedi. CHP’li üyelerin “Cesaret edemezler değil mi sayın başkan” sorusuna Aksal, “Gündemimiz o değil” yanıtını verdi.

Aksal, bu konudaki tutumunu seçim bölgesi Edirne’de gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlarken de sürdürdü. Sözleşmeyle ilgili farklı görüşler olduğunu belirten Aksal, şu görüşleri savundu:

"Bir yandan İstanbul Sözleşmesi'nden çıkarsak, bunu, dünyanın sonu olduğu, kadın cinayetlerinin artacağı, kadına karşı şiddetin artacağı ve kadının bütün güvencesinin İstanbul Sözleşmesi olduğu boyutuna getiren bir kesim var. Öbür kesimde de İstanbul Sözleşmesi bütün kötülüklerin anasıdır. Aile yapımızda bir problem varsa ve toplumda belli sorunlar varsa bunun bütün nedeni İstanbul Sözleşmesi'dir gibi bir görüş var.
….
Sözleşmede kadının korunmasına ve şiddetin engellenmesine ilişkin maddeler vardır. Ama iki ucun da savunduğu kadar bir şey yoktur. Sonuçta bir sözleşmedir. Sözleşme değil, kanunlar kadını korur. Biz aile yapımızı koruruz. Aile yapımıza sahip çıkmamız gerekenler bizleriz.”

BAŞKA TOPLANTI YOK

Seçildiği toplantıda  komisyon üyelerinin  İstanbul Sözleşmesi konusundaki  endişelerini die getirmeleri üzerine, "Bugün seçim gündemiyle toplandık. Kanunla kurulmuş bir komisyon ve hepimizin sorumluluğu çok fazla. Burada yapılan her çalışma benim için çok değerli. Daha önce yapılan çalışmaları kimse dinlemeyecek, heba olacak diye bir endişeniz olmasın. Önümüzdeki dönem gündemli olarak toplandığımızda hepsini değerlendiririz. Gerekirse yaz döneminde de çalışabilecek komisyonlardan bir tanesiyiz. Yapılan çalışmalar hiçbir zaman boşa gitmez"  yanıtını veren Aksal  bu sözünü yerine getiremedi.

Meclis tutanaklarına göre Komisyon o günden bu güne başka bir toplantı yapmadı. Doğal olarak Canan Kalsın döneminde oluşturulan, “İstanbul Sözleşmesi’nin Etkin Uygulanması ve İzlenmesi Konulu Alt Komisyon “ çalışmaları da görüşülemedi.

Ayrıca, TBMM Başkanlığı’nca komisyona sevk edilen 177 ayrı yasa teklifi ve Kanun Hükmünde Kararname bulunuyor. 

Konuya ilişkin Meclis Başkanlığı verileri şöyle:

KOMİSYONA HAVALE EDİLEN İŞLER

178
3
175
177
0
0
0
0
 (KAZETE)

Yorumlar:

Yorum Yaz