Gergerlioğlu'nun vekilliği düşürüldü, HDP'liler Meclis'te oturma eylemi başlattı

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düşürüldü. Gergerlioğlu yaptığı açıklamada, "Bu, anayasayı çiğneyen bir karar. Bu, siyasi bir karar. Bu kararı tanımıyoruz" dedi.


TBMM Genel Kurulunda, HDP'li Gergerlioğlu'na verilen cezaya ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi okunarak bilgiye sunuldu. Genel Kurulda okunan tezkerenin ardından Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düştü. HDP'nin milletvekili sayısı 56'dan 55'e indi.


TBMM Başkanlığı’nın, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na 'terör örgütünün propagandasını yapmak' suçundan verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezasına yönelik kararı TBMM Genel Kurulu’nda okundu.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, tezkere okunmadan önce yaptığı açıklamada, "Ömer Faruk Gergerlioğlu, halkın iradesidir. Hakikati savunduğu için cezalandırılmakta ve milletvekilliği düşürülmeye çalışılmaktadır. Daha Anayasa Mahkemesi dahi kararını vermeden bu telaşınız nedir? Suç işliyorsunuz. Biz vekilimizin yanındayız" dedi.

Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşmesinin ardından HDP milletvekilleri, sloganlar eşliğinde sıra kapaklarına vurarak tezkerenin okutulması kararını protesto etti.


"KAHROLSUN OTOKRASİ"

Bu arada TBMM Genel Kurulunda, grup başkanvekillerinin konuşmaları sırasında, basın locasında oturan AKP 22. Dönem Milletvekili Abdurrahim Aksoy, ayağa kalkarak, "Yaşasın özgürlükçü demokrasi. Yaşasın demokratik Türkiye. Kahrolsun otokrasi" sloganları attı. Aksoy, AKP üyesi olmadığını, DEVA Partisi Kurucular Kurulu üyesi olduğunu söyledi.

GERGERLİOĞLU: BU KARARI TANIMIYORUZ

HDP sıralarından tepkiler yükselirken, sosyal medyada açılan canlı yayında açıklamalarda bulunan Gergerlioğlu, "Bu anayasayı çiğneyen bir karar. Bu, siyasi bir karar. Bu kararı tanımıyoruz. Ben sadece bir barış paylaşımı yaptım. Ben tekrar söylüyorum, yaşamak direnmektir. İstedikleri kadar uyduruk cezalar versinler. Biz yolumuza devam edeceğiz. 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' yazıyor" dedi.

Gergerlioğlu, "Enis Berberoğlu milletvekili olarak döndü. Benim de buraya döneceğim kesindir. Bütün bunları bile bile vekilliğimi düşürüyorlar" ifadelerini kullandı.

GERGERLİOĞLU'NUN İSMİ VEKİL LİSTESİNDEN ÇIKARILDI

TBMM Genel Kurulu’nda milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ismi, Meclis'in resmi internet sitesindeki “27. Dönem Milletvekilleri” listesinden çıkarıldı.

Gergerlioğlu’nun sayfasına “Anayasaya göre milletvekilliğinin düşmesi – 17.03.2021” ibaresi eklendi.


HDP GRUBU OTURMA EYLEMİNE BAŞLADI

HDP Grubu, TBMM Genel Kurulu’nda oturma eylemine başladı.


AKP'Lİ ÖZALAN, GERGERLİOĞLU'NU MECLİS'TEN ÇIKARMAYA ÇALIŞTI

AKP İzmir Milletvekili Alpay Özalan, milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun Meclis'i terk etmesini istedi.

Halk TV'de yayınlanan görüntülerde Özalan, Gergerlioğlu'nu dışarıya çıkarmaya çalıştı. Tansiyonun yükselmesi üzerine araya diğer milletvekilleri girdi.


NE OLMUŞTU?

Gergerlioğlu hakkında milletvekili seçilmeden önce yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası kararı, Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı.

Gergerlioğlu, Genel Kurul Salonu'ndan çıkarılması durumunda grup odasında bekleyişine devam edeceğini söylemişti. 

GERGERLİOĞLU YALNIZ DEĞİLDİR

HDP'li Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi sosyal medyada da büyük yankı buldu.
 Twitter'da #GergerlioğluYalnızDeğildir etiketiyle  Ömer Faruk Gergerlioğlu'na destek mesajları yağdı. (Ajanslar- Foto: AA)

Yorumlar:

Yorum Yaz